Zomrel český spevák a herec Josef Laufer

Infomix

Posledné štyri roky strávil Laufer v nemocnici v umelom spánku po operácii srdcovej chlopne.

V sobotu večer zomrel po dlhej chorobe český spevák a herec Josef Laufer. Interpret hitu Sbohem, lásko, já jedu dál mal 84 rokov. Informáciu potvrdil webovej stránke Blesk.cz producent Oldřich Lichtenberg, ktorému ju oznámila dcéra Ester. 

Posledné štyri roky strávil Laufer v nemocnici v umelom spánku po operácii srdcovej chlopne.

Podľa slov Lichtenberga pre ČT mali o Lauferovi iba sprostredkované informácie, ale jeho dcéra Ester uviedla, že nebol na prístrojoch – nebol však k nemu povolený prístup a nemohli ho navštevovať. Lichtenberg dodal, že podľa jeho informácií bolo príčinou smrti zlyhanie srdca.

Foto
Český herec a spevák Josef Laufer mal 84 rokov / zeny.iprima.cz

Laufera pokladali za muža mnohých profesií. Okrem hrania a spievania sa živil aj ako režisér, spisovateľ, moderátor alebo tlmočník. „Vždy bol plný života, pamätám sa na jeho koncert v Hybernii k 80. narodeninám. To nebola žiadna tryzna starnúceho chlapa, to bol koncert plný energie,“ spomínal Lichtenberg.

Narodil sa vo Francúzsku, jeho otec mal český pôvod a matka bola rodená Španielka. Detstvo prežil v Anglicku, kde otec do roku 1947 pracoval ako vojenský lekár.

Laufer hral či spieval aj v niekoľkých filmoch. Ako spevák pop music profesionálne vystupoval so skupinou Golem. Počas svojej kariéry využíval svoje jazykové znalosti – hovoril plynulo anglicky, španielsky a nemecky.

K mnohým pesničkám sám napísal text. Jeho meno sa spája aj s kontroverznou piesňou List Európe venovanej rozviedčíkovi Vladimírovi Minaříkovi, ktorý údajne pripravoval pumový útok proti rozhlasovej stanici Slobodná Európa v Mníchove. Laufer ale veľakrát vyhlásil, že ju naspieval ako paródiu.

Vo filme debutoval v muzikáli Starci a chmeli v roku 1964. Objavil sa v desiatkach filmov, televíznych inscenácií alebo seriáloch (Tržiště senzací, Cirkus Humberto). Laufer bol divákom známy aj z komediálnej série Kameňák.

Josef Laufer, rodným menom don José Pedro Rodriguez de Montagnes de Laufer, sa narodil 11. augusta 1939 v Les Sables-d’Olonne vo Francúzsku. Bol synom lekára Maxima Laufera, ktorý nastúpil ako interbrigadista v španielskej občianskej vojne, matka Španielka pracovala ako zdravotná sestra. Druhú svetovú vojnu prežili v Spojenom kráľovstve, v roku 1947 sa rodina presťahovala do Československa.

V Tesle Vrchlabí sa vyučil v odbore vákuová elektrotechnika, spočiatku pracoval vo výskumnom ústave. Počas základnej vojenskej služby sa začal venovať ochotníckemu divadlu, pantomíme, spievaniu a začal aj režírovať. 

V roku 1957 sa dostal do finále speváckej súťaže Hľadáme nové talenty. Po základnej vojenskej službe vyštudoval herectvo na Divadelnej fakulte AMU v Prahe, ktoré ukončil v roku 1965.

Už počas štúdií založil divadelný súbor RADAR, účinkoval vo filmoch, v muzikáloch, objavoval sa na televíznej obrazovke. Hovoril plynulo po anglicky, španielsky a nemecky.

Laufer bol umelcom mnohých profesií. Popri hraní sa venoval tiež spevu. Na vysokej škole začal spolupracovať so skupinami Crystals a Olympic. Neskôr založil country skupinu Tornado, účinkoval v divadle Rokoko, Hudobnom divadle v Karlíne, spieval s orchestrom Karla Vlacha. 

Prvú sólovú LP platňu Josef Laufer '69 vydal v roku 1969. Známe sú jeho skladby Artista, Maria, Juliána či Sbohem lásko, já jedu dál.

V 70. rokoch založil vlastnú sprievodnú skupinu Golem. Hral v muzikáloch Hamlet, Galileo, Pokrvní bratia, Jekyl a Hyde, Jack rozparovač či Mata Hari. 

Meno Josefa Laufera sa spája aj s kontroverznou piesňou Dopis Svobodné Evropě. Tú venoval agentovi Štátnej bezpečnosti (ŠtB) Pavlovi Minaříkovi, ktorý plánoval v 70. rokoch minulého storočia bombový útok na Rádio Slobodná Európa v Mníchove. 

Laufer účinkoval vo viac ako desiatke filmov, prvým bol v roku 1964 Starci na chmeli, z novších to boli Kameňák (2003), Kameňák 2 (2004) a Kameňák 3 (2005). 

V roku 2006 vyšla v edícii Pop galerie kompilácia jeho najväčších hitov. V októbri 2011 vyšla dvojkompilácia Josef Laufer: Maraton 1967 - 2008.

Interpret hitu Sbohem lásko, já jedu dál a predstaviteľ Kohna z obľúbenej série komédií Kameňák sa nachádzal štyri roky na rozhraní medzi životom a smrťou. Osudnou sa mu stala operácia kolena, počas ktorej mu v marci 2020 zlyhalo srdce. Vzápätí uviedli lekári Josefa Laufera do umelého spánku, v ktorom zostal až do svojej smrti.

 

Zdroj: SITA