V Česku je štátny smútok, krajina sa lúči s Karlom Gottom

Infomix

Zádušná omša sa začne o 11:00 a obrad by mal trvať asi hodinu a pol

Aktualizované 13:35

V katedrále sv. Víta na Pražskom hrade sa dnes konala zádušná omša za zosnulého speváka Karla Gotta. Bohoslužbu, ktorá sa začala o 11:00, slúžil pražský arcibiskup Dominik Duka a zúčastnilo sa na nej niekoľko stoviek pozvaných ľudí, medzi ktorými boli aj predstavitelia českej vlády, prezident Miloš Zeman a množstvo osobností kultúrneho života. Česká vláda na dnešný deň vyhlásila štátny smútok.

Foto
Česká vláda na 12. október vyhlásila štátny smútok / Facebook

S Karlom Gottom sa v Prahe rozlúčilo takmer 50-tisíc ľudí

Do pražského Paláca Žofín sa prišlo v piatok rozlúčiť so zosnulým spevákom Karlom Gottom približne 49-tisíc ľudí. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz s tým, že do Veľkej sály sa nakoniec dostali všetci, ktorí vystáli rad. Čakacia doba sa pritom večer pohybovala okolo dvoch hodín.

Pražský magistrát po 20:00 poprosil ľudí, aby už na miesto neprichádzali a využili pietne miesto v Kinského záhrade. Keď potom policajti rad čakajúcich oddelili prenosnými zábranami, zostalo za nimi stáť približne 200 až 300 ľudí, ktorí odmietali odísť. „Nie je naša chyba, že sme prišli až teraz, museli sme byť v práci a šli sme sem z Brna,“ reagovala sklamaná dvojica, ktorá zostala medzi prvými za zábranami. Ľudia sa podľa iDNES.cz spoliehali na informáciu, že v prípade veľkého záujmu bude palác otvorený do polnoci. Nakoniec sa rozlúčka skončila asi desať minút pred polnocou a dovnútra sa dostali všetci.

 

Galéria k článku

Prví fanúšikovia sa do sály dostali o ôsmej hodine ráno, postupne pristupovali k pietnemu miestu, kládli kvety a niektorí sa klaňali. Verejná posledná rozlúčka s obľúbeným spevákom sa podľa polície obišla bez konfliktov. Na poriadok pritom na mieste a v okolí dozeralo asi 100 policajtov a 30 mestských strážnikov. Záchranári na mieste ošetrili dve osoby, a to 31-ročnú ženu, ktorú so zraneným kolenom previezli do nemocnice. Druhá osoba nebola súčasťou smútiaceho davu.

Hneď ráno po otvorení smútočnej miestnosti polícia vyviedla zo Slovanského ostrova, na ktorom sa Žofín nachádza, opitého mladého muža. Ten priamo pred vchodom do paláca robil grimasy do kamier.

 

Galéria k článku

Sobotná rozlúčka s Maestrom

Prví pozvaní hostia začali prichádzať v sobotu už krátko po deviatej. Spomedzi umelcov už dorazili na rozlúčku napríklad Helena Vondráčková, Leoš Mareš, Libor Bouček, Richard Genzer, Karel Vágner, Felix Slováček, Miro Žbirka, Zlata Adamovská, Ivana Chýlková, Jan Kraus, Milan Drobný, Michal David, Hana Zagorová, Dagmar Patrasová, Heidi Janků, Aleš Brichta, Jaromír Hanzlík, Richard Krajčo, Monika Absolonová, Vendula Svobodová, Jiří Adamec, Ondřej Hejma či Miroslav Donutil. Na mieste boli už aj operná speváčka Eva Urbanová a spevák Štefan Margita, ktorí počas obradu vystúpia. Zaspievať by mala aj Lucie Bílá a príhovor údajne na Gottovo želanie prednesie Jiřina Bohdalová. Rakvu po obrade vynesie čestná stráž za zvukov najväčšieho zvonu v krajine - Zikmunda.

Prípravu piatkovej aj sobotňajšej rozlúčky s Gottom mala na starosti najmä jeho rodina. Tá rozosielala aj pozvánky na sobotný obrad, ktorý sa začal o 11:00 a trvať mal asi hodinu a pol. Verejnosť mohla obrad sledovať na veľkoplošných obrazovkách v areáli Hradu aj na Hradčanskom námestí.

Podľa informácií denníka Právo rakvu s ostatkami speváka po obrade prevezú do motolského krematória. Transport z Pražského hradu budú sprevádzať zvýšené bezpečnostné opatrenia. Polícia však informácie o prevoze nepotvrdila. Pracovníčka Pohrebného ústavu hlavného mesta Prahy uviedla, že bude uzavreté len motolské krematórium, areál cintorína zostane prístupný pre verejnosť. Kam uložia urnu s popolom, zatiaľ nie je jasné.

 

Jiřina Bohdalová vystúpila s príhovorom, ktorý jej pridelil sám Gott

Spevákovu rakvu zdobila kytica bielych ruží a v jej blízkosti stála jeho čiernobiela fotografia a tiež štátna vlajka. Kardinál Duka okrem iného poďakoval Bohu za dar života, ktorým bol Gottov život. „Mal dar krásneho hlasu, umenie interpretácie a úsmev, ktorými napĺňal radosťou milióny poslucháčov doma i v zahraničí. Ľudia budú jeho piesne počúvať ešte roky," uviedol a dodal, že Gott tiež pomáhal ľuďom a uznával hodnoty, ktoré robia ľudský život krásnym a bohatým. Úryvok z evanjelia prečítala speváčka Eva Pilarová.

Lucie Bílá zaspievala pieseň Ave Maria a Eva Urbanová a Štefan Margita skladbu Panis angelicus od Césara Francka. Modlitby za Karla Gotta predniesli Dagmar Havlová a Jiří Bartoška a s príhovorom vystúpila Jiřina Bohdalová. „S pokorou, úctou a trémou stojím na tomto magickom mieste, aby som sa rozlúčila s Karlom Gottom," začala svoj príhovor Bohdalová. „Netrúfam si odhadnúť počet trúchliacich, ale viem, že k nim tiež patrím. Túto preťažkú úlohu mi pridelil sám Karel. Bol to on, kto rozhodol, že sa s ním budem lúčiť práve ja. Lúčenie s Karlom je ťažké, veľmi ťažké. Vedie cez potoky sĺz," pokračovala a príhovor zakončila slovami: „Karel by mi neodpustil, keby som svoju reč aspoň trošku neodľahčila. Tak teda Karle, počítaj tam so mnou a drž mi miesto. Mám pre teba jeden naozaj skvelý židovský fór. Nech ti je zem ľahká, milujem ťa a nie som v tom sama. Tvoja Bohdalka.“

Srdce nehasnou...

Na liturgickom obrade, ktorý trval hodinu a pol, sa zúčastnili vdova Ivana, Gottove dcéry Charlotte Ella, Nelly Sofie, Dominika a Lucie a stovky pozvaných hostí. Medzi nimi bol prezident Zeman s manželkou Ivanou a dcérou Kateřinou, český a slovenský premiér Andrej Babiš a Peter Pellegrini, Gottovi priatelia, spolupracovníci, speváci, herci, športovci a ďalšie osobnosti verejného života.

Po skončení obradu vyniesla čestná stráž rakvu so spevákovým telom a naložili ju do pristaveného pohrebného auta. V pozadí bil Zikmund, najväčší zvon v Česku, a katedrálou znela Gottova pieseň Už z hor zní zvon. Po naložení rakvy do auta začali okolostojaci tlieskať a Hradčanským námestím znela pieseň Srdce nehasnou, ktorú Gott naspieval s dcérou.

Nasledovať bude posledná rozlúčka so spevákom len za účasti najbližších v pražskom motolskom krematóriu.

 

Zdroj: SITA