Ponesiem ťa - temná novinka dvojice Robert Pospiš & Martin Sillay

Infomix

Po skladbách Uteká láska svetom a Spievaj mi, spievaj prichádzajú s tretím singlom z albumu Piesne na dobrú noc.

Foto

Hudobná dvojica Robert Pospiš & Martin Sillay prichádza s tretím singlom, ktorý nájdeme na albume Piesne na dobrú noc. V skladbe Ponesiem ťa sa po prvýkrát objavujú aj vzácni hudobní hostia. „Text skladby vychádza zo slovenskej ľudovej piesne Hej, u Ondrejkov svietia. Spojením s violou Miloša Valenta, violončelom Romana Harvana a akordeónom Borisa Lenka vznikla temná balada, ktorá môže mať hneď niekoľko interpretácii,“ dodáva k novinke Robert Pospiš.

K tradičným piesňam a ich spracovávaniu majú Pospiš & Sillay mimoriadne blízko. Na úspešnej nahrávke Balady pracovali so slovenskými ľudovými piesňami, na albume Tales From My Diary ako súčasť zoskupenia Polajka zase s moravskými ľudovými motívmi Leoša Janáčka a tradičné motívy sa objavili aj na pocte skladateľovi Jánovi Cikkerovi s názvom Cikker 105. „Vždy sa snažíme o nový prístup. Chceli sme vytvoriť nahrávku, ktorá by fungovala ako brána k noci. Preto Piesne na dobrú noc. Naše pôvodné skladby sú pomiešané s tými ľudovými a vznikne tak nový hudobný svet,“ dopĺňa Martin Sillay. Na albume, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, sa objaví hneď niekoľko rešpektovaných mien domácej hudobnej scény. „Mali sme v hlavách nahrávku, ktorá by bola plná akustických nástrojov a pulzujúcich zvukov. Počet hostí sa vyvíjal postupne, až sme skončili pri najväčšom počte mien v našej diskografii. Z veľkej väčšiny ide o našich blízkych priateľov. Zvyšok tvoria osobnosti, s ktorými sme chceli spolupracovať už dlhšie a myslím si, že po tomto nahrávaní ich môžeme považovať za spriaznené duše,“ vysvetľuje filozofiu hosťujúcich hudobníkov a hudobníčok Robert Pospiš. V singli Ponesiem ťa môžu poslucháči počuť hneď troch predstaviteľov slovenskej hudobnej špičky naprieč žánrami. Huslistu a violistu Miloša Valenta, akordeonistu Borisa Lenka a violončelistu Romana Harvana. „Každý z nich má vlastný rukopis. Spoločne s nami vytvorili veľmi netradičnú atmosféru. Nejednoznačnosť. Svet medzi svetlom a temnotou. To sa nám veľmi páčilo,“ uzatvára Martin Sillay. Autorom vizuálu je výtvarník Ján Skaličan, rovnako ako v prípade dvoch predchádzajúcich singlov nahrávky Piesne na dobrú noc.

Ako dieťa v piesni, aj nás pieseň pomaly kamsi nesie... do „inej“, nielen zvukovej krajiny,“ hovorí o pesničke rešpektovaná odborníčka na tradičnú hudbu, hudobníčka a etnologička Jana Ambrózová, ktorá im pomohla rozšifrovať príbeh, ktorý za ukrýva za singlom Ponesiem ťa.

So slovami Jany Ambrózovej sa stotožňujú aj samotní hudobníci. „Ako povedala Janka, pieseň nás môže odniesť do inej krajiny. To je to, čo hľadáme po celý čas našej hudobnej cesty. Chceme, aby poslucháč išiel s nami. Aby zabudol na ťažké a ponoril sa do niečoho očisťujúceho. Tak vnímam ja osobne ľudové piesne ako také. Mali ľudom pomôcť zniesť náročné chvíle. Dnes sa ako spoločnosť nachádzame v mimoriadne ťaživom a náročnom období. Preto sme náš najnovší singel nazvali Ponesiem ťa. Je to podaná ruka poslucháčovi. Poďte s nami na chvíľu niekam preč, inam...,“ uzatvára Robert Pospiš.

Singel Ponesiem ťa vznikol v kompletnej hudobnej a zvukovej produkcii vydavateľstva Real Music House.

 

Zdroj: RÁDIO KOŠICE