Oskar Rózsa skladá hudbu k šou Angry Birds on Ice

Infomix

Slovenskí diváci a diváčky si šou budú môcť pozrieť 25. januára 2020 v košickej Steel Arene a 1. februára na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave.

Hudobník Oskar Rózsa skladá hudbu k pripravovanej ľadovej šou Angry Birds on Ice, ktorú si slovenskí diváci a diváčky budú môcť užiť na budúci rok v Košiciach a v Bratislave. Unikátny projekt je pre neho veľkou výzvou. „Angry Birds bola asi jediná hra na telefóne, ktorá pripútala moju pozornosť na relatívne dlhé obdobie, kvôli svojej atmosfére, humoru a filozofii. A formát ľadová šou, ktorý spája v sebe množstvo pohybových a vizuálnych prvkov je pre hudobného skladateľa príťažlivá platforma. A hlavne, kopec srandy v procese,“ prezradil skladateľ.

Hudobné motívy Rózsa konzultuje s režisérom šou Jurajom Benčíkom, ktorý má dlhoročné skúsenosti z účinkovania vo svetoznámom Cirque du Soleil. Väčšina piesní, scénických hudieb a atmosfér k Angry Birds on Ice už je pripravená na finálnu produkciu, no Rózsu čaká pri skladaní ešte veľa práce. „Samotná kompozícia je priamo závislá na inšpirácii, čo je nevyspytateľné. Nápad musí prísť spontánne a potom dlhé hodiny technickej práce - nahrávanie, editovanie, mixovanie. Každá postavička šou má presne zadefinovaný charakter, emócie, dynamiku výrazu, to sú všetko faktory, ktoré ovplyvňujú môj tvorivý proces. Som v tesnom kontakte s režisérom. Máme príjemne zladenú komunikáciu a baví nás riešiť každý malý detail. Tak isto dostávame z Rovia (herného štúdia, ktoré vytvorilo Angry Birds, pozn. SITA) impulzy a reakcie, ktoré nám pomáhajú napredovať správnym smerom,“ priblížil muzikant. Ako tiež povedal, práca na projekte ho teší. „Veľmi sa teším z našej spolupráce, som poctený, že padol los zrovna na mňa. Vzhľadom na zodpovednosť, ktorá z toho vyplýva, snažím sa prekračovať svoje limity a hľadať cesty, ktoré budú originálne a umelecky bohaté aj v kontexte medzinárodného publika,“ dodal.

Ľadová šou Angry Birds má na konte dva svetové unikáty - je jediná Angry Birds šou akéhokoľvek druhu na svete a slovenskí herci a akrobati si zahrajú na 360-stupňovej scéne, ktorá je pri takýchto veľkých šou výnimočná. Slovenskí diváci a diváčky si ju budú môcť pozrieť 25. januára 2020 v košickej Steel Arene a 1. februára na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave. Vstupenky sú dostupné v predaji.

Rózsa okrem tvorby hudby k ľadovej šou stíha aj vlastné projekty. „Koncom júla organizujeme festival hudby Mareka Brezovského, kde okrem rockovej Hrany zaznejú aj Brezovského skladby tzv. vážnej hudby. Bude to 10 koncertov po Slovensku. Zároveň pracujem na hudbe k dokumentárnemu filmu pre zahraničie a pomaly chystáme nový materiál pre Zdenku (Prednú, pozn. SITA),“ vysvetlil hudobník.

Oskar Rózsa študoval hudbu na konzervatóriu a VŠMU v Bratislave a tiež v americkom Bostone. Debutoval v roku 1994 na albume Deža Ursinyho Príbeh a odvtedy sa ako hudobník i producent podieľal na tvorbe mnohých ďalších nahrávok. Spolupracoval s mnohými osobnosťami slovenskej hudobnej scény, ako napríklad Richard Müller, Marián Varga či Jana Kirschner a niekoľko rokov vystupoval v triu Šeban - Rózsa - Buntaj. Bol zakladateľom skupín Free Faces a Barflies. Je iniciátorom rôznych projektov zameraných na improvizovanú hudbu, napríklad Oskar Rózsa Sextet či Oskar Rózsa Partnership Unlimited, s ktorým vystupujú hviezdy slovenského džezu. Píše hudbu pre divadlo i film a venuje sa tiež dirigovaniu vážnej hudby. K jeho najvýznamnejším albumom patrí Hrana - pocta Marekovi Brezovskému z roku 1999, ktorej remastrovaná verzia vyšla v roku 2011.

 

Zdroj: SITA