Lenka Filipová zverejnila lyric video k piesni Na cestě

Infomix

Interpretka vydá 16. novembra album Oppidum.

Česká speváčka a hudobníčka Lenka Filipová zverejnila lyric video k piesni Na cestě. Skladbu s pôvodným názvom Kathy's Song zložil americký hudobník Paul Simon a vyšla na albume Sounds of Silence (1966) už neexistujúceho dua Simon & Garfunkel. O český text sa postaral David Stypka. Skladba je súčasťou očakávaného albumu Oppidum, ktorý Filipová vydá 16. novembra. „Každá z tých piesní na albume je pre mňa srdcovka, ale táto je z mojich tínedžerských rokov, je mi veľmi blízka a vždy som si ju chcela zaspievať, ale došlo k tomu až teraz. Preto som ju na albume naspievala ako v anglickom origináli, tak aj v češtine. David Stypka mi český text napísal priamo na telo," uviedla interpretka. „S piesňami Lenky Filipovej som vyrastal, k jej albumom ma priviedla mama a mám ich tak úplne pod kožou. Veľmi si preto vážim Lenkinu dôveru a z toho, ako sa pesnička nakoniec vyvinula, mám úprimnú radosť. Bavil ma rovnako aj proces vzniku toho textu, naše spoločné rozhovory a hľadanie," povedal Stypka.

Na cestě je zároveň jediná skladba, ktorú interpretka nahrala na album v rodnom jazyku. „Oppidum je názov pre keltské osídlenia, v ktorých Kelti žili a odkiaľ vyrážali na svoje súboje. Alebo im naopak slúžili ako útočisko. Pre mňa je to domček pre pesničky, prostredníctvom ktorých rozprávam príbehy z dávnej minulosti. Spievam v štyroch jazykoch - v starej gaelštine, írskej aj škótskej, ďalej v starej bretónčine a angličtine," prezradila hudobníčka.

Na novinke sa podieľali aj multiinštrumentalista Sean Barry a producent David Solař. „Väčšinu skladieb z albumu som našiel v Škótsku, Írsku a Severnom Anglicku. Sú to krásne a silné piesne, ale bohužiaľ boli už postrácané a skoro nie je možné ich niekde počuť. Prišlo mi to ľúto a premýšľal som, ako im naspäť vdýchnuť život. Všetky som aranžoval tak, aby keď človek zavrie oči, tak ho hudba prenesie do tajomných hôr, lesov a morí. Bola to krásna práca, ktorá ma veľmi bavila, rovnako ako spolupráca s Lenkou a Davidom v štúdiu. Často sme nechali hudbu, nech nás sama navedie. Každá minúta práce bola radosť," vyhlásil Barry.

Foto
Na albume sú pesničky v štyroch jazykoch - v starej gaelštine, írskej aj škótskej, ďalej v starej bretónčine a angličtine / facebook.com/lenkafilipovaofficial

Krst albumu Oppidum spojený s krátkym akustickým vystúpením sa uskutoční v pondelok 19. novembra v pražskom klube Jazz Dock. Speváčka predstaví album aj 28. februára v bratislavskom Istropolise a 10. marca v košickom Spoločenskom pavilóne. „Turné vyvrcholí vo Veľkej sále pražskej Lucerny. Na pódiu nebudú chýbať moji obľúbení hudobní hostia, vrátane virtuózneho hráča na keltskú harfu Seana Barryho, s ktorým sme celý album pripravovali," pozvala fanúšikov 64-ročná rodáčka z Prahy.

 

Zdroj: SITA