Na oslavách 10. výročia skupiny zaznela aj novinka s Petrom Lipom.
Skupina Iconito je na scéne už 10 rokov. 3. apríla v Bratislave a 6. apríla v Prešove tak oslávili svoje pôsobenie na hudobnej scéne. Okrem vypredaných koncertov si ľudia užili hostí ako Robo Burian, Marián Čekovský, FS Zemplín, speváčky projektu KORENE a legenda jazzovej scény Peter Lipa, ktorý okrem svojej ikonickej skladby Maturantky prekvapil fanúšikov a zaspieval spolu s Iconitom novú skladbu Liponito (Keby som bol Lipa…), ktorá vyjde aj s klipom už koncom mája.
Iconito a Čarovné ostrohy oslávili jubileá veľkolepým koncertom plným emócií, tradícií aj moderného zvuku. Bol to večer, aký sa na Slovensku často nevidí. V bratislavskom STARS auditoriu sa stretli dve silné značky slovenskej kultúry, aby spoločne oslávili svoje výročia. Skupina Iconito, ktorá sa už desať rokov venuje prepojeniu folklóru s moderným zvukom, a tanečná skupina Čarovné ostrohy, ktorá už dve dekády prináša divákom temperamentné choreografie v novom šate. Koncert s názvom Rockovo-folklórny večer ukázal, ako prirodzene môže tradičný slovenský folklór koexistovať s rockovou energiou či jazzovou eleganciou. Na pódiu sa stretli generácie, žánre aj regióny a výsledkom bola šou, ktorá roztancovala srdcia aj publikum.
Skupina Iconito počas svojho vystúpenia ponúkla divákom prierez desaťročnej tvorby, v ktorej sa nebojí miešať folklórne motívy s rockovou gitarou či orchestrálnym aranžmánom. Okrem ich najznámejších skladieb zazneli aj piesne z projektu Korene, ktorý v sebe nesie hlboký odkaz o hľadaní identity mladých ľudí skrz hudbu. Na pódiu sa k nim pridali ešte mladé vokalistky projektu Korene (speváčky FS Zemplín), ktoré svojím spevom podčiarkli emóciu skladieb inšpirovaných slovenskou ľudovou hudbou.
„Chceli sme to osláviť s ľuďmi, ktorí nás podporujú, ktorí veria našej hudbe a filozofii, a zároveň vytvoriť niečo, čo tu ešte nebolo. Chceli sme sa tak poďakovať ľuďom za ich priazeň počas tých rokov, aj vďaka nim a ľuďom, ktorí nás podporujú, môžeme tvoriť a robiť, čo máme radi. Jedno obrovské "ďakujeme",“ povedal spevák Iconita Kristián Dufinec.
Pred tým, ako začala skupina Iconito, prvá polovica večera patrila Čarovným ostrohám, ktoré divákom predstavili svoju autorskú tanečnú show Rockom krokom. Program postavený na súhre folklórnych motívov, výrazových choreografií a živej kapely ukázal, ako sa dá slovenský tanec priblížiť súčasnému publiku bez straty autenticity. Zaujímavosťou bolo, že viacerí členovia skupiny sú zároveň pedagógovia či aktívni interpreti v iných folklórnych súboroch, čo sa odráža aj v kvalite ich práce.
„Snažíme sa urobiť folklór zrozumiteľný aj pre dnešnú mladú generáciu, ale zároveň tak, aby si v tom každý niečo našiel, či už emóciu, rytmus alebo hrdosť na naše korene,“ vysvetlil umelecký vedúci skupiny Peter Živner.
Výnimočnú atmosféru večera dotvorili aj hudobní a spoločenskí hostia. Na pódiu sa objavil aj Peter Lipa, legenda slovenského jazzu, ktorý ocenil prácu mladých interpretov: „Sú to mladí ľudia, ktorí si ctia tradície a zároveň ich posúvajú ďalej. To je presne to, čo slovenská kultúra potrebuje,“ povedal. Okrem iného predstavili na pódiu spolu s Iconitom aj novú skladbu Liponito.
Ďalším významným hosťom bol legendárny herec a bývalý riaditeľ divadla Andreja Bagara v Nitre Ján Greššo, ktorý dlhodobo podporuje projekty prepájajúce folklór s moderným umením: „Táto fúzia folklóru a moderny má obrovský význam pre mladých – ukazuje im, že naše tradície nie sú len minulosť, ale živá súčasť ich identity,“ uviedol Greššo. Okrem Jána Grešša prišiel podporiť večer aj jeho kolega a spoluúčastník v klipe Korene Alfréd Swan.
Skupina Iconito si okrem svojich začiatkov a prierezu celej kariéry, pripomenula aj zosnulého Ľuba Pauloviča prostredníctvom backstage videa z natáčania skladby Korene.
Podujatie ukázalo, že prepájanie žánrov môže fungovať nielen umelecky, ale aj spoločensky pre všetky vekové kategórie. A práve to tvorí fanúšikovskú základňu skupiny Iconito nielen na Slovensku, ale dokonca aj mimo Európy. Už 9. a 10. mája odohrá časť kapely v New Jersey dva koncerty, konkrétne v mestách Highstown a Linden. 17. mája potom dokonca aj v San Diegu v Kalifronii.
Iconito svojimi výročnými koncertmi podčiarkli, že ich umeleckú hodnotu tvoria nielen skladby, ale aj ich cesta a vývoj tvoria koncept, ktorý má potenciál šíriť sa aj do iných miest Slovenska, takzvaný kultúrny most medzi minulosťou a budúcnosťou.