Česko-Slovenský ples sa uskutoční bez Evy Pilarovej

Infomix

Podujatie sa bude konať 8. februára v Obecnom dome v Prahe.

Česká speváčka Eva Pilarová počas siedmeho ročníka Česko-Slovenského plesu, ktorý sa sa uskutoční 8. februára v pražskom Obecnom dome, nakoniec nevystúpi. Ako oznámili organizátori podujatia, umelkyňa svoje vystúpenie musela zrušiť pre pretrvávajúce zdravotné problémy.

Aj napriek zrušenému vystúpeniu Pilarovej sa však program plesu rozrástol o nové mená. Počas slávnostného podujatia sa predstaví speváčka Tereza Mašková, ktorá vzdá poctu Věre Špinarovej a zaspieva skladbu Jednoho dne se vrátíš. Zoskupenie Duchoňovci zase vzdá poctu slovenskému spevákovi Karolovi Duchoňovi, ktorý by v apríli oslávil 70 rokov. Hostia sa môžu tiež tešiť na vystúpenia Richarda Müllera, Leony Machálkovej, Emmy Drobnej či Martina Chodúra. Chýbať nebude ani Rozhlasový Big Band Českého rozhlasu so sláčikovou sekciou Symfonického orchestru Českého rozhlasu, folklórny súbor Limbora aj Fats Jazz Band so speváčkou Janou Dekánkovou. Slávnostným večerom budú sprevádzať Roman Juraško a Michala Hergetová.

Už po piatykrát dostanú na plese priestor vybrané slovenské a české partnerské kraje a regióny. „Tento rok ples symbolicky odprezentuje na slovenskej strane Trenčiansky samosprávny kraj a Zlínsky kraj na strane českej,” uviedol riaditeľ plesu Radovan Čaplovič. Návštevníčky a návštevníci plesu si vďaka tomu budú môcť užiť koncerty umelcov z daných regiónov, folklórne vystúpenia ľudových súborov a cimbalových muzík z oboch krajín a vychutnajú si regionálne kulinárske, vinárske a ďalšie špeciality.

Dramaturgia Česko-Slovenského plesu sa aj tento rok ponesie v duchu významných osobností a okamihov v dejinách oboch krajín, pričom tentokrát sú symbolicky spojené so spomínanými krajmi. Špeciálne miesto v programe bude mať pripomienka 140. výročia narodenia generála Milana Rastislava Štefánika, ktorý je rodákom z Trenčianskeho kraja. Jedným z najznámejších rodákov zo Zlínskeho kraja je významný český umelec 20. storočia, maliar a rytec Max Švabinský, ktorý sa veľkou mierou podieľal na zviditeľnení českého výtvarného umenia v celej Európe a okrem iného dvojicou nástenných malieb "České jaro" vyzdobil Riegrův sál v Obecnom dome. So Zlínskym krajom sa pritom spája aj ďalšia z tamojších plesových siení - Slovácký salonek. Pocte geniu loci Obecného domu, jeho umeleckej, historickej a estetickej hodnote a umelcom, ktorí ju spoluvytvárali, bude tiež venovaná i tohtoročná kvetinová výzdoba a špeciálne objekty zdobiace hlavnú scénu Smetanovej siene.

Ples sa uskutoční pod záštitou prezidenta Českej republiky Miloša Zemana a prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej.

 

Zdroj: SITA