Zomrel basgitarista Ultravox Chris Cross

Infomix

Hudobník, ktorý bol spoluautorom kultovej piesne Vienna, mal 71 rokov.

Vo veku 71 rokov zomrel Chris Cross, basgitarista známej britskej kapely žánru new-wave Ultravox a spoluautor kultovej piesne Vienna.

Smrť Chrisa Crossa v pondelok večer (1. apríla) oznámil líder skupiny, spevák Midge Ure. Cross zomrel 25. marca, príčina smrti nebola uvedená.

Foto
Basgitarista skupiny Ultravox Chris Cross / Gary Wolstenholme/Redferns / rollingstone.co.uk

Midge Ure vzdal hold svojmu kolegovi z kapely na sociálnych sieťach, kde napísal, že bol „tmelom, ktorý držal kapelu pohromade“.

„Pracovali sme spolu, hrali sme spolu, tvorili hudbu a režírovali videá. Boli sme okamžitými priateľmi, ako aj druhovia z Ultravoxu. Aj po rokoch od seba sa nám podarilo nadviazať tam, kde sme skončili, akoby tie roky medzitým nikdy neexistovali. Bol si tmelom, ktorý držal kapelu pohromade. Bol si logikou v šialenstve a šialenstvom v našich životoch. Bolo skvelé poznať ťa a vyrastať s tebou. Si milovaný a chýbaš nám, starý priateľ,“ uviedol Midge Ure.

Chris Cross sa narodil ako Christopher Allen 14. júla 1952 v Tottenhame v severnom Londýne. Po účinkovaní vo viacerých kapelách počas svojich tínedžerských rokov založil počas štúdia umenia a psychológie na vysokej škole v Londýne v roku 1973 glamrockovú skupinu Tiger Lily. Hoci mala krátke trvanie, všetci piati členovia – Cross, John Foxx, Stevie Shears, Warren Cann, Billy Currie – vytvorili Ultravox.

V roku 1976 si Tiger Lily zmenili meno na Ultravox! a podpísali zmluvu s Island Records. Veľká časť piesní napísaných ako Tiger Lily sa dostala na ich rovnomenný debut z roku 1977, ktorý spoluprodukovali Steve Lillywhite a Brian Eno. V roku 1979 sa ku kapele pridal Midge Ure.

Chris Cross sa spolupodieľal na kľúčovej synthpopovej klasike Vienna, ktorá kapele priniesla komerčný úspech a uznanie v mainstreame. Skladbu vydali v roku 1981, obsadila druhé miesto britského rebríčka a odvtedy je oslavovaná ako najlepšia skladba, ktorá sa nedostala na prvé miesto.