Wessam Lauf prichádza so svojím debutovým soundtrackom

Infomix

Soundtrack skomponoval pre krátkometrážny film The Victim.

Premiera sa konala dňa 7.8.2022 v meste Košice v Kine Úsmev spoločne s ďaľšími krátkometrážnymi študentskými filmami. The Victim a Rybár boli jediné filmy s komponovanou hudbou priamo k obrazu - obe od Wessama. „Túto možnosť mi ponúkol herec Dávid Popovič. Po prečítaní scénara a námetu som rovno odpísal, že to beriem. Pre tento projekt bol každý zapálený a dávali do toho naozaj úplne všetko. V rámci komponovania som dostal voľnú ruku - nech to urobím tak, ako to cítim ja sám. Celý soundtrack pozostáva z piatich skladieb. Prologue, Monster, Through The Looking Glass a What Have You Done v dvoch verziách - skrátenej a originálnej. Hudbou som sa snažil zvýrazniť emócie jednotlivých scén a vytvoriť momenty, ktoré budú pre diváka nezabudnuteľné. Postupne, ako graduje film a divák začína chápať jednotlivé náväznosti, sa začína meniť aj charakter hudby, z jemnej na nepríjemnú ambientnú, až neskôr na úplny orchestrálny chaos. Skladba What Have You Done je moje zatiaľ najväčšie hudobné dielo, ktoré verím, že ma posunie ďalej,” povedal Wessam.

Wessam je mladý hudobný skladateľ z východného Slovenska. Hudbe sa začal venovať v rámci voľného času v pätnástich rokoch hraním na gitaru. Pár rokov neskôr, počas štúdia na Súkromnej škole umeleckého priemyslu filmová (Košice) objavil čaro komponovania skladieb cez DAW (Digital Audio Workstation) - bez znalosti hudobnej teórie alebo iného štúdia v rámci hudobného odboru. „Hudba ma zaujímala od detstva, avšak nikdy ma rodičia neprihlásili na Základnú umeleckú školu. Keď som to na ZUŠ skúsil sám, niekedy v šestnástich rokoch, povedali mi, že som hudobne hluchý a nedokážem to. Bola to pre mňa podpásovká, ktorú som nečakal. Myslím si, že talent je dôležitý, ale dôležitejší je zápal a samotné štúdium. Rozhodol som sa dať do toho všetko s myšlienkou, že ich jedného dňa presvedčím o opaku,” s nádejou prezradil mladý hudobník.

Foto

O niekoľko rokov neskôr začal Wessam pravidelne komponovať a vydávať skladby na streamovacie platformy. Každá skladba mala svoj zmysel a inšpiráciu z Wessamoveho života. „Skladbu Forgiveness, čiže Odpustenie som začal písať počas môjho horšieho psysického obdobia. Začal som si uvedomovať chyby, ktoré som v živote urobil a bolesť, ktorú som spôsobil ľuďom naokolo. Touto skladbou som sa snažil odpustiť samému sebe,” vyznal sa.

Od vydania prvej skladby na Wessamove konto pribudlo ešte niekoľko ďaľších inštrumentálnych skladieb až napokon dostal možnosť napísať hudbu na krátkometrážny film The Victim.