Vašo Patejdl si zaspomínal na čas strávený s Jozefom Urbanom

Infomix

Známy hudobník a skladateľ sa s textárom stretával len sporadicky. Ako však tvrdí, práca s ním bola veľmi inšpirujúca.

Slovenský hudobník a skladateľ Vašo Patejdl spomína na obdobie, počas ktorého bol v úzkom kontakte s textárom a básnikom Jožom Urbanom, ako na veľmi kreatívne. „Bolo to dosť útržkovité, on totiž žil už v tom čase vo Zvolene, ja v Bratislave, takže sme sa videli len občas, keď som mal cestu okolo alebo keď som s ním potreboval niečo riešiť. Vtedy ešte neexistovali múdre telefóny, smsky ani nejaké wifiny, pracovali sme tak, že on mi odfaxoval svoj text cez poštu a ja som mu potom fyzicky doniesol kazetu s nahratou pesničkou, tú sme si vypočuli a povedali sme si, čo ďalej...,“ priblížil v rozhovore pre agentúru SITA. „Bolo to také pracovné, ale veľmi inšpiratívne a krásne obdobie. Žiaľ, netrvalo dlho,“ zaspomínal si Patejdl na Urbana, z pera ktorého vzišli popri ďalších textoch ku skladbám pre film Fontána pre Zuzanu 3 (1999) aj verše legendárnej elánovky Voda, čo ma drží nad vodou.

„Pri tejto pesničke to naozaj nebolo jednoduché. Jožko zahynul krátko po tom, ako som mal v rukách demo a mesiac na to mal zas Jožo Ráž tú ťažkú autonehodu. Je to zvláštne, no tá pesnička si akoby v sebe nesie ten ich ťažký údel... Asi aj preto je taká dobrá, pre to silné posolstvo, čo v sebe má,“ poznamenal hudobník, ktorý sa tento týždeň objavil na plátnach slovenských kín v malej úlohe v novom hranom filme Voda, čo ma drží nad vodou Tomáša Magnuseka a Ondreja Kalamára. V snímke inšpirovanej životom a tvorbou básnika a textára Jozefa Urbana stvárnil sám seba.

Foto
Jeden z najslávnejších rukopisov československej populárnej hudby: (vpravo dole dve slohy, ktoré v pesničke neboli použité) Jozef Urban vlastnoručne / Ondrej Kalamar

 

Zdroj: SITA