V Záhorskej galérii sa uskutoční koncert renesančnej lutnovej hudby

Infomix

16. storočie bolo obdobím zlatej éry lutny, ktorá bola v období stredoveku. Na koncerte ju bude interpretovať maďarský lutnista Csaba Nagy

Koncert renesančnej lutnovej hudby, ktorú bude interpretovať maďarský lutnista Csaba Nagy, sa uskutoční v priestoroch Záhorskej galérie Jána Mudrocha v Senici v utorok (21. 6.) o 18.00 h. Informovala za galériu Zuzana Dohnalová.

Obdobím zlatej éry lutny bolo 16. storočie, ktorá bola v období stredoveku a renesancie, prevažne jednohlasným nástrojom. „Nagy absolvoval štúdium klasickej gitary na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Ako hráč na renesančnú lutnu, vihuelu, teorbu a barokovú lutnu sa špecializuje na hudbu 16. a 17. storočia," uviedla Dohnálová.

Ako doplnila, v jeho repertoári sa nachádzajú aj ojedinele uvádzané skladby španielskych vihuelistov, skladby v style brise, ako aj autorov Francesca da Milano a Johna Dowlanda. „Je zakladateľom Recercare Early Music Ensemble a držiteľom ocenenia Prima Prize v roku 2016 v hudobnom umení. Založil tiež prvý Maďarský deň lutny a Festival starej hudby vo Vespréme," doplnila Dohnalová.

 

Zdroj: TASR