Trio Jan Hrubý, Ondřej Fencl, Sean Barry vydalo album Kouzlo okamžiku

Infomix

Repertoár albumu tvoria napríklad írske balady, autorské piesne či inštrumentálky.

Akustické trio okolo legendárneho huslistu Jana Hrubého vydáva koncertný album Kouzlo okamžiku. Je záznamom z dvoch minuloročných februárových koncertov, 5. februára v pražskej Malostranskej Besede a 22. februára v ostravskom Parníku. Album ponúka 16 skladieb v českom aj anglickom prevedení. Hosťom koncertu bol perkusista Michal Hnátek, ako speváci sa striedali hráč na klávesy a gitarista Ondřej Fencl s hráčom na keltskú harfu Seanom Barrym, spájali ich husle matadora českej rockovej scény Jana Hrubého.

„Projekt vznikol náhodou, všetci zúčastnení bežne sprevádzame Vladimíra Mertu, a keď raz nemohol prísť na koncert, zahrali sme bez neho. Zistili sme, že nás to baví a publikum tiež,“ približuje kapelník Ondřej Fencl a dodáva: „Už sme mali asi dvadsať koncertov a skoro všade bolo 'nabité'. Improvizujeme, nechávame sa unášať až ku klasike, či sú to Beatles alebo Antonín Dvořák. To záleží na kúzle okamihu. A aby nás to neodnieslo mimo rytmus, na perkusie hosťuje náš kamarát Michal Hnátek.“

Foto
Koncertný album a akustický projekt vznikol "náhodou" / Facebook

Repertoár albumu tvoria írske balady v podaní Angličana Barryho, Fenclove autorské piesne z repertoáru jeho kapely Hromosvod, inštrumentálky, a ako korenie aj tri ukážky z pôsobenia Jana Hrubého v predchádzajúcich formáciách, Variace na renesanční téma Vladimíra Mišíka, Blues o spolykaných slovech Michala Prokopa a Astrolog Vladimíra Mertu v osemminútovej verzii bez spevu.

„Toto CD je taká skúška, v muzikantskom slovníku povedané aj počúvanie za trest, ako nám to naživo znie,“ hovorí 72-ročný huslista Jan Hrubý a doplnil: „V tomto zložení nehrajeme dlho, tak zatiaľ volíme dosť prevzatých skladieb. Až na pár pesničiek Ondřeja to sú viac menej tradicionály, ak môžem tento termín požiť, i pri dvoch pesničkách z repertoáru kapiel Framus 5 a ETC.“

„Do budúcna by som sa s touto partiou rád sústredil na štúdiovú platňu, ktorá by vzišla z našej autorskej dielne,“ uzavrel Hrubý.

 

Zdroj: TASR