Skupina Tolstoys má nový singel

Infomix

Do You Remember je úprimnou retrospektívou vzťahu dvoch zakladajúcich členov – Ely Tolstovej a Michala Smetanu.

Členovia skupiny Tolstoys, ktorá má korene na Slovensku, žijú už dlhodobo v Berlíne, kde pripravujú svoj tretí štúdiový album. Ten vyjde v najbližších dňoch a obsahovať má 12 skladieb vrátane emotívneho singlu Do You Remember. Pesničky, v ktorej si jej autori zaspomínali na začiatok svojho 8-ročného vzťahu.

„Vidím nás, vidieť sa prvýkrát. Buskujem na Laurínskej ulici. Zastaví sa pri mne mladý muž s kontrabasom. Nepoznám ho. Začne so mnou hrať. Čo hrá, sa mi páči, a to ešte ani netuším, ako veľmi,“ opísala speváčka Tolstoys moment, keď prvýkrát stretla Michala Smetanu – vyštudovaného doktora a hudobníka.

Z tohto náhodného stretnutia dvoch neznámych ľudí sa časom zrodila láska, ktorá už trvá skoro jedno desaťročie. A práve láska je dlhodobo ústredným motívom tvorby kapely Tolstoys, ktorej aktuálny singel Do You Remember je úprimnou retrospektívou vzťahu jej dvoch zakladajúcich členov – Ely a Michala.

Foto
Nový singel skupiny Tolstoys Do You Remember / Caroline Mackintosh

„Do You Remember vznikla ako väčšina našich piesní, výsledkom dlhého rozhovoru a vzájomného pochopenia. Rozprávame sa a z emócie, ktorá vyvstane, začne vznikať pesnička, text, groove, hudba. Táto konkrétne je reflexiou na náš vzťah s Miškom. Sme partnermi počas celého fungovania Tolstoys, takže už viac ako osem rokov. Sme svoje prvé veľké lásky. Byť v tak dlhom vzťahu, v tak mladom veku, prejsť si toľkými osobnými aj kariérnymi zmenami a vlastne spolu vyrásť, je krásnou, ale predsa veľkou výzvou. Pesnička je vlastne aj snahou pripomenúť si začiatok nášho vzťahu, nasadiť si na chvíľu opäť tie ružové okuliare,“ priblížila vznik skladby Do You Remember Ela Tolstova.

„Keď pieseň dnes počujem, pripomína mi našu prvú spoločnú jar. Nesmelo sme randili, brali všetko pomaly a prvýkrát do hĺbky sme spoznávali jeden druhého. Nevynára sa mi konkrétna situácia, skôr len spleť farieb, slnka a pocitu, že máme všetok čas na svete a krásnu, dlhú lásku pred sebou, ktorá trvá dodnes,“ teší sa spoluator skladby Michal Smetana.

Okrem Ely a Michala sa na novinke autorsky podieľal aj novozélandský bubeník a producent Andrew John Deihl aka Drew Deal. Do You Remember je v poradí už šiestym singlom z nového albumu No Limit To Love. Ten vyjde vo štvrtok 4. apríla a kapela ho následne podporí koncertným turné po Slovensku, Čechách, Nemecku a Švajčiarsku.

„Na našich koncertoch sa snažíme prostredníctvom spoločného zážitku prepájať sa s ľuďmi i prepojiť ľudí navzájom. Hráme/rozprávame poslucháčom ucelený, kontinuálny príbeh o zemi, kde úprimnosť a láska sú tak samozrejmé a nekonečné ako obloha, a v ktorom sa na hodinu môžu úplne stratiť. Minulý rok sme ako vyvrcholenie show maľovali na plátno. Tento rok tiež pripravujeme niečo, čo nás zblíži ešte viac. Hlavným cieľom ostáva šíriť lásku k blížnemu. No Limit To Love,“ prezradila Ela.

Ešte pred tým, ako sa skupina presunie z Berlína na Slovensko, odohrá špeciálny koncert na švajčiarskom festivale Project Agora v Basilea. Tolstoys tam vystúpia spoločne s jazzovým klaviristom Malcolmom Braffom. „Za túto spoluprácu vďačíme kreatívnemu tímu festivalu. Hlavnou myšlienkou podujatia je vytváranie dialógu medzi generáciami a spájanie švajčiarskej hudobnej scény so zahraničím. S Malcolmom strávime 5 dní na umeleckej rezidencii, kde vytvoríme koncert úplne od základov. V sobotu 4. mája ho následne odprezentujeme na festivale. Sami ešte nevieme, ako to bude vyzerať, ale z rozhovoru s Malcolmom sme hneď pochopili, že má okolo seba úžasnú auru a že to bude veľmi špeciálna spolupráca, počas ktorej sa jeden od druhého, v spoločnom čase a priestore, veľa naučíme,“ neskrýva nadšenie Ela.

TOLSTOYS – NO LIMIT TO LOVE TOUR 2024

04.05. Basel – Project Agoro (special show with Malcolm Braff)

07.05. Bratislava – Kácečko

08.05. Modra – Wild Kitchen: Acoustic Session

09.05. Košice – Tabačka + Christina Mantis

10.05. Prešov – Wave

11.05. Humenné – History Art & Music Club

16.05. Praha – Café v lese

17.05. Považská Bystrica – Cooltajner

18.05. Tábor – Orion Music Club

24.05. Ústí nad Labem – Hraničár

25.05. Plzeň – Moovement

28.05. Berlin – Kantine am Berghain + Akari

05.07. Boskovice – Festival Boskovice

24.07. Písek – Krásná Setkání Festival

26.07. Tužina – Tužina Gro(o)ve Festival

27.07. Rožňava – KC Kláštor

16.08. Nová Baňa – Zvonička

17.08. Banská Bystrica - Záhrada