Rádio Košice je nominované na Novinársku cenu za rok 2023

Infomix

Porotu zaujala relácia Na východe niečo nové.

Foto
Martina Regenda spolu s Kiwou v Rádiu Košice / RKE

Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation vyhlásila 20. ročník Novinárskej ceny, ktorá je určená pre novinárov z audiovizuálnych, printových, elektronických, celoslovenských aj regionálnych médií, tiež pre profesionálnu aj občiansku žurnalistiku. Jedným z cieľov súťaže je oceniť a vyzdvihnúť kvalitnú nezávislú žurnalistiku a prácu novinárov a novinárok. Zároveň ide o podporu slobody médií a tiež upozornenie na nenahraditeľnú úlohu nezávislej žurnalistiky pre slobodnú občiansku spoločnosť a fungujúcu demokraciu.

V prihlásených príspevkoch rezonovali rôzne témy vrátane vojny na Ukrajine, korupcie, predvolebnej kampane, inklúzie menšín, dezinformácií či umelej inteligencie. Prihlásené príspevky hodnotili trojčlenné až päťčlenné poroty, ktoré tvorili osobnosti novinárskeho, vedeckého, kultúrneho a spoločenského života.

V jubilejnom ročníku Novinárskej ceny sú nominované autorky a autori z 12 redakcií, a to v 11 súťažných kategóriách. Tých najlepších hodnotilo a vybralo 48 porotkýň a porotcov. Rada Novinárskej ceny rozhodla o laureátoch a laureátkach dvoch špeciálnych cien.

Jednu z troch nominácií v kategórii Regionálna žurnalistika získala naša kolegyňa Kiwa s rozhovorom o Košičanke Martine Regenda, ktorá tetuje onkologickým pacientkam bradavky.

„Nomináciu si veľmi vážim, bolo by však veľmi odvážne tvrdiť, že sa týka iba mňa. Hostí do relácie Na východe niečo nové mi navrhujú naši poslucháči, toto bol tiež tip, takže nominácia a aj všetky rozhovory patria práve našim poslucháčom. Rovnako si vážim, že mi Rádio Košice dáva pri tvorbe slobodu a priestor rásť,“ reagovala Kiwa.

Rozhovor bol publikovaný v rámci jej autorskej relácie Na východe niečo nové:

„Rozhovor s Maťkou mám v čerstvej pamäti, bol pekný, miestami bolestivý, aj veselý, no hlavne sa teším, že sme tú myšlienku pomoci onkologickým pacientkam dostali k širšiemu publiku. Ak sme pomohli čo i len jednej žene, stálo to za to.

Mená víťazov budú známe 21. mája, kedy sa v Starej tržnici v Bratislave uskutoční slávnostné odovzdávanie cien.