Predstavujeme hudobný objav, skupinu FREYA

Infomix

Hudobná formácia predstavuje svoju autorskú prvotinu "Tréma".

Za dvojicou FREYA sa skrýva textárka, skladateľka a speváčka Lenka Kulichová a skladateľ a klavirista Tomáš Kyška. K prvému nahrávaniu si prizvali výborných muzikantov, ktorí nahrali ostatné nástroje. Gitaru si zobral „pod palec“ Mário Tománek - gitarista a zakladateľ žilinskej kapely AYA. Bicích nástrojov sa ujal Roland Uškovitš, ktorý spolupracoval aj so Zdenkou Prednou či Oskarom Rózsom a basovú gitaru nahral Matúš Dobeš z niekdajšej kapely Amphibios. Zopár vokálov v piesni nahrala aj speváčka Renáta Čonková, ku ktorej chodí Lenka na spev.

Najprv speváčku za klavírom napadla melódia, ktorú si nahrala na diktafón. Až neskôr k nej vymyslela text. „Pri vymýšľaní sa snažím vždy písať o rôznych témach. A tento je o mne samej. Vždy som bývala trémistka, čo asi súvisí s mojou introvertnou povahou. V tejto piesni opisujem čo pri nej prežívam. Ako sa pokúšam vyhnať z hlavy túto paralýzu,“ hovorí speváčka. „Songy si vymýšľam od 16-tich a snažím sa tvoriť na rôzne témy. Nikdy som sa však za speváčku nepovažovala, len ma bavilo vymýšľať nové piesne. Aj na gitare som sa začala učiť hrať preto, aby som si zhudobnila prvú báseň,“ dopĺňa Lenka.

„Pamätám si, ako som po prvýkrát počúval nahrávku z diktafónu. Vravím si, že je to celkom fajn. Zapísal som si zopár záchytných akordov a pustil som sa do harmonizácie a malých akordických úprav. Keď už všetko vyzeralo fajn, hľadal som vhodné tempo, aby vynikol spev aj hudba,“ hovorí klávesák a spoluautor hudby Tomáš Kyška, ktorý vymyslel aj sláčikovú pasáž.

Ako opisujú hudobníci, celé nahrávanie sa trochu ponaťahovalo. S demonahrávkami pritom začali už v roku 2017. Do toho sa však pritrafil Tomášov úraz ruky a nahrávanie sa muselo posunúť. Zo svojej spoločnej zbierky cca dvanástich piesní vybrali autori zatiaľ dve, ktoré nahrali v štúdiu Melody.

 

Zdroj: RÁDIO KOŠICE