Pred 110 rokmi sa uskutočnilo prvé verejné rozhlasové vysielanie

Infomix

Poslucháči si mohli vypočuť árie z opier Sedliacka česť (Cavalleria rusticana) a Komedianti (Pagliacci) v podaní talianskeho tenoristu Enrica Carusa.

Prvé verejné rozhlasové vysielanie sa uskutočnilo z Metropolitnej opery v New Yorku 13. januára 1910. Poslucháči si mohli vypočuť árie z opier Sedliacka česť (Cavalleria rusticana) a Komedianti (Pagliacci) v podaní talianskeho tenoristu Enrica Carusa a slávnej sopranistky českého pôvodu Emy Destinnovej. Od tejto udalosti uplynie v pondelok 13. januára 110 rokov.

Za prvým rozhlasovým prenosom stál americký vynálezca Lee de Forest, priekopník vo vývoji záznamu zvuku. V roku 1906 vynašiel elektrónku s tromi elektródami, ktorú nazval audion - prvý efektívny zosilovač elektrického signálu.

 V roku 1907 sa v reklame spoločnosti Lee De Forest uvádzalo: „Čoskoro bude možné uviesť operu z vysielačov umiestnených na pódiu Metropolitnej opery rádiotelefónnou stanicou na streche takmer do každého obydlia v New Yorku a jeho okolí." 

Foto
Na snímke v inzeráte Lee De Forest / Facebook

Americký vynálezca Lee De Forest vytvoril program vysielajúci operné fonografické záznamy z Eiffelovej veže v Paríži už v roku 1908. Bol to ale iba experimentálny kúsok pre ostatných nadšencov a nepovažoval sa za verejné vysielanie, pretože verejnosť v tom čase nemala prístup k prijímačom. O niekoľko rokov neskôr, 13. januára 1910, sa konalo prvé verejné rozhlasové vysielanie experimentálnym prenosom živého predstavenia z newyorskej Metropolitnej opery. Prenos zabezpečil opäť vynálezca Lee De Forest. 

Niekoľko rádiových prijímačov, schopných zachytiť toto vôbec prvé "externé vysielanie", boli prijímače v De Forest Radio Laboratory, ktoré sa nachádzali na palube lodí v New Yorku, vo veľkých hoteloch na Times Square a na ďalších miestach. Verejné prijímače so slúchadlami boli umiestnené na niekoľkých dobre inzerovaných miestach po celom New Yorku. V meste sa nachádzali zástupcovia tlače v rôznych prijímacích miestnostiach a verejnosť bola pozvaná, aby si vypočula vysielanie. Experiment sa však považoval väčšinou za neúspešný, pretože nekvalitné mikrofóny nezaznamenali hlasy na celom pódiu.

Foto
Kniha o Kráľovi rádia, televízie a filmu / Facebook

Spoločnosť Lee De Forest's Radio Telephone Company vyrobila a predala prvé komerčné rádiá v predvádzacej miestnosti v budove Metropolitnej opery. 

Ako prvá v Európe začala pravidelné rozhlasové vysielanie v novembri 1922 spoločnosť British Broadcasting Corporation (BBC).

V bývalej ČSR sa uskutočnilo prvé pravidelné verejné rozhlasové vysielanie 15. mája 1923 zo stanice O. K. P. Kbely pri Prahe. S pravidelným vysielaním z Bratislavy sa začalo o tri roky neskôr - 3. augusta 1926.

 

Zdroj: TASR