Pražská Lucerna privíta obnovený Československý beat festival

Infomix

Stane sa tak 28. marca a opäť vystúpia legendy českej bítovej scény.

Legendárny Československý beat festival, ktorý sa prvýkrát konal v roku 1967, bol presne po 50 rokoch obnovený. Tretíkrát sa uskutoční jeho novodobá história. Stane sa tak v pražskej Lucerne 28. marca. Opäť vystúpia legendy českej bítovej scény. Po viac ako 50 rokoch sa na tento festival vracia formácia Michal Prokop & Framus Five. V roku 1967 bol na 1. Československom beat festivale Michal Prokop vyhodnotený ako najlepší spevák. Je dvojnásobným členom Beatovej siene slávy Radia Beat (v rokoch 2007 a 2017), v roku 2018 vstúpil do Siene slávy cien Anděl.

Ďalšie tri kapely sú spojené s 80. rokmi. Predovšetkým je to Vítkovo kvarteto, označované niekedy ako extrémny bigbít pre tvrdšie nátury. V 80. rokoch sa fenoménom stala skupina Precedens spojená s hudobníkom, skladateľom, maliarom a spisovateľom Martinom Nemcom. Skupinou Precedens prešli napríklad Bára Basiková a Petr Kolář. Dnes Precedens prichádza s ambicióznym koncertným projektom, v ktorom dominuje hlas speváčky Ivy Marešovej. Ďalšou legendou 80. rokov je skupina Laura a její tygři, čierne nohavice, čierne okuliare, čierne kravaty a biele košele, k tomu nespútaná rocková energia

V 80. rokoch založila brnianska rocková legenda, spevák, skladateľ a hráč na klávesových nástrojoch Roman Dragoun slávnu skupinu Futurum, ktorá vystupuje iba príležitostne. Z Bratislavy tentoraz prídu benjamíni Bullet Holes, ktorí slávia každý rok veľký úspech, ako je okrem iného Rocková maturita ako absolútny víťaz kategórie Pop & rock (2016), cena ZAI ako objav roka 2018, v roku 2019 vydali vysoko hodnotený album Perfektný svet.

Posledný účinkujúci vzišiel zo súťaže, ktorej finále sa konalo 8. novembra minulého roka v brnianskom Sono Centre. Víťazom sa stala skupina AYA zo Žiliny. Na scéne je od roku 1992, na svojom konte má osem vydaných albumov s vlastnou tvorbou.

 

Zdroj: TASR