Pohoda in the Air predstavila program

Infomix

Online festival sa uskutoční od 9. do 11. júla.

Organizátori online festivalu Pohoda in the Air predstavili jeho kompletný program. Podujatie, ktoré sa bude konať od 9. do 11. júla, ponúkne viac ako 50 slotov, z toho 31 koncertov, a svojich virtuálnych účastníkov prostredníctvom živého prenosu z letiska v Trenčíne zavedie aj na miesta, ktoré pre návštevníkov Pohody nie sú bežne dostupné, ako napríklad letiskovú vežu, hangár či požiarnu nádrž. Súčasťou festivalu sú aj špeciálne pripravené koncerty umelcov z celého sveta, pričom zastúpených je všetkých päť obývaných svetadielov.

Úvodný deň festivalu otvorí koncert afganského ženského orchestra ZOHRA, po ktorom na trenčianskom letisku vystúpia Milan Lasica a Dorota Nvotová. Piatok odštartuje koncert orchestra The Tap Tap, ku ktorým sa na prázdnej letiskovej dráhe pridá v kilometrovom tanci Radoslav Piovarči z EnKnapGroup. Zahrajú aj Veľká potreba, Marina Satti & Fonés, Raptor Koch, Billy Barman, Fulu Miziki, Neuropa Shht, Bazzookas a Luvver. Na mieste hlavného pódia bude stáť jediný stage na letisku - Garáž - kde zahrajú kapely Besna a 7 minút strachu. V priestore vyradených vojenských zariadení odohrá svoj set Nina Pixel.

Program v sobotu otvorí jediný verejný koncert festivalu, a to Komorného orchestra mesta Trenčín, ktorý na trenčianskom námestí zahrá diela Vrbovských víťazov v aranžmánoch Slava Solovica. Zo strechy letiskovej veže predstaví svoj nový album Stroon a na vyradenom radare predvedie svoj debutový album Puntičkár kapela Drť. Diváci a diváčky tiež môžu čakať vystúpenie rapperov Čavalenkyho a Gleba, Ventolina, Space Lady, Midi Lidi, Liraz a Donnyho Benéta, hru so svetlami a letiskovou dráhou im ukáže Blikajúci orchester. Sobota bude tiež patriť vystúpeniam formácie Tittingur, dvojici Oliver Torr & OGJ, kapelám The Wilderness a Haďáci, DJ-ovi Džbánovi. Bodku za Pohodou in the Air dá Vítanie slnka s Kronos Quarter, pričom vďaka geografickej polohe a časovému posunu diváci uvidia nielen východ slnka nad trenčianskym hradom, ale aj jeho západ v San Franciscu.

Pohoda in the Air ponúkne aj debaty, literatúru, film, performance a vizuálne umenie, ktoré sa tiež odohrajú na rôznych netradičných miestach. Ľudia budú môcť v predpremiére vidieť dokument Orchester z krajiny ticha o slovenskom turné orchestra ZOHRA, po ktorom bude nasledovať debata Frederiky Halászovej s režisérkou dokumentu Luciou Kašovou a s ombudsmankou Máriou Patakyovou. Mário Šmýkal bude v balóne debatovať s Lukášom Filom a Michalom Kaščákom a v prázdnej trenčianskej synagóge sa bude Frederika Halászová rozprávať s Evou Mosnákovou. Chýbať nebudú ani vedecké debaty s astrofyzikom Norbertom Wernerom, zakladateľom platformy Vedatour Samuelom Kováčikom či vedcom Pavlom Čekanom. O vplyve klímy sa budú s Ladislavom Mikom rozprávať Paula Valová a Jozef Pecho, na kultúru sa budú pýtať Ilona Németh, Jana Močková, Štefan Polakovič, Olja Triaška a Paľo Čejka a v ďalších diskusiách sa objavia aj psychológovia Mária Tóthová Šimčáková a Marek Madro. Moderovať budú Zuzana Kovačič Hanzelová, Andrea Ungvölgyi a Štefan Hríb.

Piatkovú noc uzavrie veštením z pexesa Hesso Jašterák. Debata o duchovných témach zase ukončí celý festival, a to zo vzduchu, keď pilot a zároveň moderátor Whisky bude v lietadle "spovedať" v Nedeľnej ne(kázni) Daniela Pastirčáka a Míšu Kapustina.

V spolupráci so Slovenskou národnou galériou organizátori festivalu nainštalujú do centra letiska dielo Stana Filka Oslava vzduchu - Dýchanie a na prázdnej dráhe bude umiestnený Pozdrav pre Neumana od Ilony Németh. V hlavnom vysielaní sa objavia performeri a performerky Emília Rigó, Martin Toldi + Eleonóra Stanková, Martin Piaček + Matej Kaminský, András Cséfalvay, Dano Dida, Oto Hudec, Peter Kalmus, Gabriel Sebö a Tereza Maco. V rámci programu trenčianskej Haly sa predstavia Katarína Karafová + Michal Huštáty, Gabriela Zigová + Lucia Kotvanová, Petra Fornayová + Vlado Zboroň, Viktor Fuček - Natália Okolicsányiová, Rudolf a Róbert Szilágy z Rumunska, dánsko-rakúske duo Mads Floor Andersen + Sara Lanner a Viktória Monhor + Zoltán Balla z Maďarska. Na námestí v Trenčíne v rámci festivalu nainštalujú Vlajku Zeme od Ota Hudeca, pričom v centre mesta sa objaví aj Potulná galéria.

Festivalu nebude chýbať ani literatúra. V literárnom cirkuse KK Bagalu sa predstavia spisovatelia Balla, Vlado Janček a Laco Kerata a čítať budú Zuzana Fialová a Robo Roth. FCVK KVLT, Fejbs, Modré hory, Idea a Strýček Nicholas sa objavia v Literaptúre. Tri šachovo-literárno-filozofické partie s Jánom Markošom si zahrajú Jakub Jošt a Oliver Rehák.

Pohoda in the Air sa bude konať bez priamej účasti návštevníkov. Pre všetkých divákov je zadarmo, a to aj vďaka jej partnerom, podľa ktorých sú pomenované jednotlivé pódiá a ktorí pomáhajú aj svojím technickým know-how a kreatívnym spôsobom sa spájajú s divákmi. Sledovať festival bude možné na webstránke na www.pohodafestival.sk, na facebookom profile a YouTube kanáli Pohody i v cross-streamoch partnerov festivalu a hlavných mediálnych partnerov.

V paralelných streamoch v piatok a v sobotu si budú môcť diváci pozrieť program Bezdymovej zóny 18+, ktorá ponúkne workshopy, talkshow a "stories" známych komikov s moderátormi Verou Wisterovou a Marcelom Forgáčom. Okrem toho budú fungovať aj ďalšie súbežné programy, medzi nimi i panoráma či prenos zo života celoročných obyvateľov letiska.

I keď bude letisko v Trenčíne bez návštevníkov, jedna výherkyňa alebo výherca bude môcť pristáť na letisku v tandemovom zoskoku z lietadla. Na festivale si tiež budú môcť zahrať traja vybraní návštevníci počas vítania slnka z piatka na sobotu. Diváci tiež môžu posielať 20-sekundové videá zo sledovania Pohody in the Air, z ktorých organizátori festivalu spravia zostrih a autorov odmenia lístkom na Pohodu 2021.

 

Zdroj: SITA