Matej Koreň pokrstil svoj debutový album Stigmy

Infomix

Novinku uviedli do života spolu so speváčkou Michaelou Husárovou pesničkou Snívam.

Slovenský spevák Matej Koreň pokrstil vo štvrtok večer v jednom z podnikov v centre Bratislavy svoj debutový album Stigmy. Štúdiovka obsahuje jedenásť nových skladieb, ktoré vznikli v spolupráci s dvojicou autorov, skladateľom Henrichom Leškom a textárom Marekom Maďaričom. 

Koreň album uviedol do života so speváčkou Michaelou Husárovou spoločnou pesničkou Snívam. „Pred ôsmimi či skoro deviatimi rokmi, keď sme sa s Matejom zoznámili na prvom Voice Česko Slovenska, keď som plakala, že som vypadla a on ma tam utešoval a vravel 'Neboj sa, to je v pohode', vtedy nám ani jednému nenapadlo, že tu budeme spolu stáť, mať spolu pesničku, bývať v jednej domácnosti a že mu budem krstiť album... Pre mňa osobne to je veľmi neuveriteľná vec...,“ poznamenala Husárová. Okrem nej na štúdiovke hosťuje aj speváčka Lilly Maníčková. Tá si po Koreňovom boku zaspievala v songu Raz sa musia nájsť.

Piesne na novej nahrávke sú podľa mladého speváka celkom temné. „Ľuďom, ktorí počúvajú veselé veci, sa budú tie pesničky zdať dosť depresívne, no ony v podstate nie sú depresívne, len pojednávajú o veciach, ktoré možno ľuďom bežne nehovoríme... Je to ten stav, keď sa nemáte síce najlepšie, no prídete do spoločnosti a bavíte sa, a keď odchádzate z párty, tak ste doma sám a vlastne sa nemáte až tak dobre, no nemáte potrebu to rozprávať druhým... Pojednáva o takých zložitejších pochodoch človeka, keď sa nevie rozhodnúť alebo urobil niečo zlé a chce to zvrátiť, keď má vypité a vracia sa domov a celý svet je gombička, je mu fajn, ale na druhý deň to príde... Tie pesničky sú o ľudských pocitoch, ľudských stavoch a ľudskej duši... Je to taký intímny album. A čo sa týka žánru, klasifikujeme to ako pop, no miestami to preniká do džezu alebo do rocku a sú tam aj prvky 80. a 90. rokov, ja neviem... A toto je na tom to krásne, že tomu neviem dať škatuľku,“ prezradil Koreň.

Galéria k článku

Ako zároveň spevák priznal, pri nahrávaní nových piesní mal čo robiť. Prezentuje sa v nich totiž v celkom unikátnej speváckej polohe. „Henrich je prvý človek na svete, ktorý ma vyzýval, že mám spievať falošnejšie... Každý sa snaží spievať najlepšie, ako vie, no podľa neho som spieval až príliš čisto. Chcel, aby to bolo viac herecké. Bolo pre mňa dôležité pochopiť ten princíp, ešte som sa nikdy s niečím takým nestretol... Skúšali sme v jednotlivých piesňach rôzne výrazy - arogantnejší výraz, čistejší, smutnejší, veselší... Bolo to zaujímavé. Dnes sa to totiž bežne nerobí, proste sa pesnička naspieva. My sme chceli každej tej skladbe dopriať, aby bola autentická,“ priblížil Koreň.

Na krste zaznelo naživo päť skladieb z albumu. Okrem spomínanej Snívam si hostia a hostky mohli vypočuť pesničky Svojim Odcudzený, Herec vedľajších rolí, Videl som ťa a spevákovu srdcovku Ešte na to mám. Počas večera ho sprevádzala skupina Back2Back a vo dvoch skladbách na klavíri Henrich Leško.

 

Zdroj: SITA

Foto: Katarína Acél Gáliková.