I Love You Honey Bunny pritvrdzujú singlom Kintsugi

Infomix

Novinka Kintsugi zvukom nadväzuje na začiatky pražskej kapely siahajúce viac ako dekádu do minulosti, a to najmä tvrdším gitarovým zvukom a nekompromisnými bicími.

Česká štvorica I Love You Honey Bunny privádza na svet nový singel a video s názvom Kintsugi. Po predchádzajúcom koketovaní s elektronickými zvukmi sa kapela v čele s inštrumentalistom a spevákom Sebastianom Jacquesom a gitaristom Martinom Šolcom vracia k nekompromisnému gitarovému zvuku, ktorým kritikov zaujala v svojich začiatkoch.

Singel vychádzajúci rok po vydaní druhého štúdiového albumu We Just Had a Wonderful Time charakterovo nadväzuje na staršie skladby ako Introduction či Yellow and Blue. Sprevádza ho videoklip s estetikou 90. rokov točený na domácu VHS kameru.

Foto
Českí I Love You Honey Bunny majú novú skladbu aj s videoklipom Kintsugi / Teki Shine

Producentsky sa pod pieseň upozorňujúcu na nadchádzajúci tretí album podpisujú dlhodobejší spolupracovníci zostavy, producenti Steven Graham Ansell (Blood Red Shoes) a Koen van de Wardt (Klangstof). Nahrávanie prebehlo v holandskom štúdiu Martina Garrixa s názvom STMPD studios.

„Pôvodné demo bolo postavené na syntoch. Počas nahrávania sme však dostali pocit, že tomu bude viac sedieť špinavá gitara a tvrdšie bicie,“ tvrdí gitarista Martin Šolc. „Dostali sme skrátka chuť urobiť po čase znovu bordel,“ potvrdzuje bubeník Josef Keil.

Orientálny názov skladby Kintsugi odkazuje na japonskú techniku zvýrazňovania poškodení keramických predmetov pomocou zlata. Táto tradičná metóda vyzdvihuje unikátnosť každého predmetu tým, že namiesto toho, aby ich zakrývala, zvýrazňuje poškodenia, praskliny a zlomy. V konečnom dôsledku býva opravený predmet ešte krajší a jedinečnejší. Kintsugi je tiež úzko previazaná s filozofiou wabi-sabi zaoberajúcou sa krásou nedokonalosti. V skladbe je táto technika prirovnávaná k traumám a životným tragédiám, ktoré v nás zanechávajú stopy, ale nemusia byť fatálne. Naopak, majú potenciál posunúť nás ďalej.

„Každý si občas siahne na dno. Ale ako spieva Márdi: Dno je dobrý na to aby sis ho prohlíd,“ tvrdí frontman Sebastian Jacques a pokračuje: „Začíname novú kapitolu. Naposledy sme prechádzali temnejším údolím a teraz stúpame znovu hore. Nie vždy je to jednoduché, no za ten výhľad to stojí.“

Symbolika nedokonalosti sa premieta aj do videa točeného na domácu kameru formátu VHS-C. V tomto zmysle je práve zrno a preskakujúca páska prasklinou, ktorá dodáva celkovému výsledku originalitu. „Do poslednej chvíle sme nevedeli, či sa nám podarí materiál digitalizovať, či nám kamera nezožerie pásku. Žijeme v dobe, v ktorej sme všetci zvyknutí točiť na telefóny s automatickou zálohou na cloude, takže to bola pomerne stresujúca, ale o to zábavnejšia skúsenosť,“ hovorí basgitarista Kristian Kraevski.

I Love You Honey Bunny majú za sebou viac ako 450 koncertov po celej Európe, turné v Kanade aj účasť na prestížnych medzinárodných festivaloch ako Sziget (HU), Eurosonic (NL), Envol et Macadam (CA), Rock for People (CZ) či Colours of Ostrava (CZ). Tohto roku bude možné kapelu vidieť na pražskom festivale Metrome a na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch.