Hudba z Marsu roztrúbila Sirény.

Infomix

Vo svojom novom videoklipe Marťania zatriasli stenami trnavskej industriálnej pamiatky.

Skupina Hudba z Marsu rada berie divákov na supervýlety k ikonám architektúry, či už to bola Pútnická kaplnka sv. Rozálie (Final Song), kláštor Katarínka (Som tu a žijem), kúpalisko Mičurin (Je to ona) alebo Zimný prístav (Tombola live).

Tentoraz Marťania prenikajú do industriálnej legendy, ktorou je trnavský cukrovar. V rybárskom prestrojení hľadajú stratený vesmírny modul. Používajú pritom rafinovanú vesmírnu technológiu. Problémy im však robia dvaja akční vartáši – Bobo (otec bubeníka Sigiho) a Michal (Štofo). Či bude misia votrelcov aj napriek tomu úspešná, sa dozvieme v závere videoklipu.
 

Foto
Záber z videoklipu k novinke Sirény kapely Hudba z Marsu / Hudba z Marsu

Produkčný tím videoklipu je rovnaký ako pri futbalovom klubovom songu Teraz to vyjde: Jakub Fuzák sa ujal produkcie, kamery a strihu Pavol Banáš a dron mal na starosti Juraj Šajbi.

Skladba Sirény je singlom z aktuálneho albumu Tombola. Hudobne sa pohybuje na hranici worldmusic a elektronickej tanečnej hudby. „Urobil som trnavské punjabi, ku ktorému ma inšpiroval DJ Snake a asi aj môj pobyt v Indii,“ hovorí o skladbe jej autor Štofo a dodáva: „Dostal som nápad, že zložím pesničku, v ktorej použijem len jeden akord, ale nemôže to byť žiadna monotónna zívačka! Tak vznikol unikát našej tvorby a asi aj slovenského popu.“

Textovo sa v skladbe pohrávajú s paradoxami a skrytými vtipmi. Napríklad povzbudivá veta „...hovoria nám – chlapci, vy ste fasa – vaša muzika nervy nedrása...“ zaznieva v jednej z najťažšie stráviteľných marťanských skladieb – keby sa mal niektorý kúsok ich repertoáru označiť prívlastkom nervydrásajúci, určite by to boli Sirény.

Pozornosť si zaslúži aj samotný zvuk nahrávky. Tak ako celý album Tombola, aj Sirény sú nahrané a zmixované v analógovom štúdiu Birdland majstrom zvuku Milošom Rojkom a zmasterizované majstrom masteringu Janom Zborovjanom (Audio Wizzards). „V Sirénach nás najviac bavila hra so starodávnym páskovým echom. Krásne je počuť v harmonikovom sóle. Delay vzniká tak, že mašinka nahrá v reálnom čase zvuk na pásku a vzápätí ho prehráva s miernym oneskorením. Keďže ide o vintage prístroj, nefunguje už celkom bezchybne – páska sa nám zamotávala, občas zožuvala zvuk až tak, že bol nestráviteľný, ale nakoniec sme jeden loop získali v prijateľnej kvalite a ten sme použili v celom songu.“

V Hudbe z Marsu sa pred nadchádzajúcou koncertnou sezónou udiala aj personálna zmena. Basgitarista Ramon Esteves hľadajúc nový životný smer sa vydáva na pešiu púť horami – má v úmysle prejsť celú Cestu hrdinov SNP. Marťanov na pódiu posilní Bohdan Suchoň, známy zo spolupráce s americkým country spevákom Willie Jonesom.

Nový album Tombola, nového basáka a nový drive Hudby z Marsu si môžeme užiť na týchto koncertoch:

30.04. Pohoda_FM (Slovenský rozhlas) – Bratislava
18.05. Dúšok – vinársky festival – vinice Slepčany
25.05. Sladký Majáles – Cukrovar – Trnava
01.06. Svijany X. Day 2024 – Amfiteáter – Trnava
01.06. Festival - Zemček – Plavé Vozokany
01.06. Klub DaVinči – Sereď
08.06. Rotunda – Trnava
22.06. Námestie Hlohovec
22.06. Jánska vatra – Sebechleby
29.06. Dni mesta – Svit
20.07. Mafija fest – Behynce
30.08. Žilinský festival piva – Žilina
31.08. Helfest – Prešov
31.08. Námestie – Brezno
14.09. Košický festival piva – Košice
28.09. Hodové slávnosti – Cífer

Galéria k článku