Festival Pohoda oslavuje 25 rokov

Infomix

Festival privítal svetové hviezdy, ako The Chemical Brothers, Moby, Björk, Lou Reed a niektorí z nich, ako The Prodigy a Nick Cave, dokonca aj dvakrát.

Pohoda 2022 otvorí svoje brány už o týždeň, vo štvrtok 7. júla. Presne 29. júna pred 25 rokmi sa na trenčianskom mestskom štadióne uskutočnila prvá Pohoda. Malé stretnutie priateľov a fanúšikov alternatívnej hudby sa za štvrťstoročie zmenilo na najznámejší slovenský multižánrový festival, ktorý je tiež dôležitým bodom na európskej festivalovej mape a Pohoda je každoročne nominovaná na najprestížnejšie festivalové ceny.

Festival pritiahne každoročne do Trenčína desiatky tisíc ľudí a stovky umelcov, medzi ktorými sa už predstavili svetové hviezdy, ako The Chemical Brothers, Moby, Björk, Lou Reed  a niektorí z nich, ako The Prodigy a Nick Cave, dokonca aj dvakrát.

„Mám šťastie na dobrých priateľov. Jeden z nich Víťa Chromek na moje sťažovanie sa o tom, že na Slovensku nie sú festivaly, odpovedal otázkou 'proč něco neuděláš', druhý Mário Michna z trenčianskej hardcorovej scény sa pridal a urobili sme prvý rok Pohody. Motiváciou bolo nadšenie z hudby, a to ostalo doteraz, rozšírené na umenie v celej šírke. Hlavným cieľom je pripraviť každoročne priestor na stretnutie ľudí a spoločná oslava slobody. Som rád, že sme v Trenčíne už štvrťstoročie, som šťastný, že je Trenčín na svetovej kultúrnej mape ako jedno z umeleckých centier. Teším sa na ďalšie roky," opísal Michal Kaščák, čo stálo za začiatkom festivalu, i o motiváciách púšťať sa do príprav zas a znova.

„Stavbu sme začali najskôr v histórii, už šiesteho júna prišiel na letisko Juraj Gábor s priateľmi rozkladať jeho dielo Sphéra. Teší nás, že každý deň pobytu na letisku stretávame dodávateľov, s ktorými sme sa nevideli dlhé tri roky," dodal šéf produkcie Ondrej Poláček.  

 

Zdroj: TASR