Džezový tandem Nikitin - Šrámek vydáva album November

Infomix

Album tvorí osem skladieb a každá z nich nesie špeciálne osobné venovanie.

Džezový tandem, ktorý tvoria zohraní slovenskí džezmeni, saxofonista Nikolaj Nikitin a klavirista Ľuboš Šrámek, vydáva nový štúdiový album November. Autorský projekt s hosťujúcimi hudobníkmi vznikal v štyroch mestách. Práve v Bratislave, Prahe, vo Viedni a v New Yorku trávili muzikanti prelomové obdobie 2019 - 2020, ktoré ich ovplyvnilo natoľko, že newyorskú jeseň preniesli aj do názvu albumu.

Foto
Obal albumu November / Facebook

Album, ktorý prináša vydavateľstvo Real Music House na CD a neskôr aj LP nosičoch, tvorí osem skladieb. Každá z nich nesie špeciálne osobné venovanie. „Ľubošova dcéra vyhrala boj nad onkologickým ochorením, podarilo sa nám dvakrát za rok otočiť New York, využiť to na štúdiové nahrávanie a pár koncertov v Mexiku. Bohužiaľ, zomreli naši drahí priatelia, tí súboj s onkologickým ochorením prehrali. Dvaja úžasní saxofonisti Duško Húščava a Rosťa Fraš. Bolesť z tejto straty veľmi ovplyvnila celkový charakter kompozícií pre nový album," hovorí Nikitin s tým, že celé to obdobie vystihuje skladba Lux in Tenebris/Svetlo v temnote.

Na nahrávke spolupracovali hudobníci mladšej i strednej generácie z piatich krajín sveta. „Hrajú v troch rôznych zostavách, no vždy v kvartete, čím projekt s podtitulom Altar Quartets plynulo nadväzuje na svojich predchodcov Altar a Altar Double Quintet. Jadrom ostávajú Nikitin a Šrámek," priblížila PR manažérka Zuzana Golianová.

Medzi hosťami nechýba bicista Johnathan Blake, ktorý spolupracoval s hudobníkmi, ako Avishai Cohen, Tom Harrell, Chris Potter či Donny McCaslin. Rytmickú sekciu prináša kontrabasista, Američan so slovenskými koreňmi Drew Gress, ktorý v súčasnej dobe spolupracuje s Ravi Coltraneom či klaviristom Fredom Herschom. „Európske rytmiky zastupuje kontrabasista Nenad Vasilič, pričom na bicích sa striedajú Dušan Novakov a Klemens Marktl. Hosťom zostavy je aj trubkár Kornél Fekete-Kovács," dodala Golianová. Repertoár tvoria autorské skladby Nikitina a Šrámeka. Doplnené sú o tri kompozície legendárneho amerického saxofonistu Waynea Shortera, ktorému autori svojím albumom vzdali poctu.

Zdroj: TASR

Foto: Dorota Holubová