Český pesničkár Karel Plíhal sa predstaví na slovenskom turné

Infomix

Plíhal je synonymom českého folkového pesničkárstva už niekoľko desaťročí, i keď označenie 'folkár' zďaleka nevystihuje široký záber a podstatu jeho tvorby.

Český pesničkár Karel Plíhal sa v júli predstaví slovenským poslucháčom na turné, ktorému dal názov 40 rokov na scéne. Prvým bude vystúpenie v Bratislave 19. júla, ďalšími zastávkami budú Nitra (20. 7.), Banská Štiavnica (21. 7.), spišský hrad (22. 7.), Liptovský Mikuláš (23. 7.) a hrad Beckov (24. 7.). 

Plíhal je synonymom českého folkového pesničkárstva už niekoľko desaťročí, i keď označenie 'folkár' zďaleka nevystihuje široký záber a podstatu jeho tvorby. Je totiž nielen pesničkárom, ale i básnikom s vycibreným zmyslom pre humor a iróniu, zároveň muzikantom s citom pre nezabudnuteľnú melódiu a vypointovanú  harmóniu, výborným inštrumentalistom a tak trochu aj hercom, ústrednou postavou nezabudnuteľných a jedinečných živých vystúpení, na ktorých si vystačí s gitarou a svojou poetikou.

Plíhal je autorom viac ako desiatky autorských albumov, spolupracoval a nahrával s Emilom Pospíšilom, na svoje konto si pripísal aj autorstvo viacerých scénických kompozícií pre divadlá i film. Album Vzduchoprázdniny bol ocenený hudobnou cenou Anděl.

Zatiaľ ostatným vydaným albumom je platňa s názvom Alba a bonusy z roku 2018, neustále však pracuje na nových piesňach a tie spolu so svojimi najlepšími prináša v sérii koncertov toto leto aj na Slovensko. Zdravotné obmedzenie mu v posledných rokoch znemožňuje hrať na gitaru, na koncertoch ho preto sprevádza gitarista Petr Fiala, s ktorým si rozumie nielen ľudsky, ale hlavne hudobne. Sám Plíhal svoje piesne obohatil o hru na iný strunový nástroj – mandolu. Je naladená o kvintu nižšie a súzni s gitarou.

Po viacročnej koncertnej odmlke budú mať v júli Plíhalovi slovenskí priaznivci jedinečnú príležitosť  prísť si vypočuť svojho obľúbeného pesničkára na tradičné i netradičné miesta po celom Slovensku.

 

Zdroj: TASR