Ceny SOZA za rok 2019 získali Ivan Tásler, Vlado Krausz a Kali

Infomix

Ivan Tásler a Vlado Krausz s raperom Kalim si prevzali aj Cenu pre najhranejšiu skladbu roka 2019, ktorou sa stala pesnička Poď so mnou.

Ceny SOZA za rok 2019, v podobe sošky Euridiky od sochárky Jany Brisudovej, získali Ivan Tásler, Vlado Krausz a Kali. Cenu pre skladateľa najhranejších hudobných diel si odniesol Ivan Tásler, líder skupiny IMT Smile, ktorý v tejto kategórii dominuje od roku 2012. Zvíťazil už ôsmykrát za sebou a na jeho konte je aj jedno víťazstvo v niekdajšej spoločnej autorskej (skladatelia aj textári) kategórii z roku 2005.

Cenu pre textára najhranejších hudobných diel získal Vladimír Krausz, ktorý tak obhájil svoje víťazstvo z predchádzajúceho roka. Dvorný spolupracovník skupiny IMT Smile a mnohých ďalších slovenských interpretov má už tiež na svojom konte víťazstvo v niekdajšej spoločnej skladateľsko - textárskej kategórii (2006).

Foto
Vlado Krausz, Ivan Tásler a Kali, odovzdanie cien SOZA za rok 2019 / SOZA

Ivan Tásler a Vlado Krausz si tiež prebrali spoločne s raperom Kalim Cenu pre najhranejšiu skladbu roka 2019, ktorou sa stala pesnička Poď so mnou z albumu Budeme to stále my skupiny IMT Smile. Zaujímavosťou je, že nahrávka tejto piesne vznikla priamo v Dome zvuku. Raper Kali tam napísal svoju textovú časť, potom čo mu Ivan Tásler zahral na klavíri hlavnú melodickú linku. Pre Ivana Táslera to už bola šiesta cena spojená s konkrétnou skladbou, predtým to boli piesne V cudzom meste, Len tebe, Kým stúpa dym, Veľa lásky a Viac, pre Vlada Krausza piata, predtým Naoko spím (Peha), Kým stúpa dym (IMT Smile), Povedzme (Robo Grigorov) a Neľutujem (Adam Ďurica).

Aj Cena pre najúspešnejší zvukový nosič má rovnakého víťaza ako v predchádzajúcom ročníku. Stalo sa ním hudobné vydavateľstvo Kali Records za album "Ale ne" rapera Kaliho. Zostávajúce dve štatistické ceny pre najúspešnejšieho mladého autora a pre rozhlasovú stanicu s najvyšším podielom domáceho repertoáru budú odovzdané v najbližších týždňoch.

 

Foto
Album Ale ne rapera Kaliho vyšiel v novembri 2019 / Facebook

Honorárne ceny za rok 2019 určené pre žijúcich aj nežijúcich autorov, ktorými sa oceňuje ich celoživotný prínos pre slovenskú hudbu a kultúru, budú vyhlásené a odovzdané počas galavečera na jeseň 2021 spolu s honorárnymi cenami za rok 2020. 

 

Zdroj: TASR