Ceny Anděl oslávia tridsiatku aj so slovenskou hudbou

Infomix

V kategórii Slovenský album sú nominovaní Katarína Knechtová, Le Payaco a Richard Müller.

Tridsiaty ročník prestížneho odovzdávania cien Českej hudobnej akadémie - Anděl Coca-Cola 2020 sa uskutoční v sobotu 29.mája 2021. V priamom prenose ho od 21:20 bude vysielať program ČT1. Nominovaní hudobníci nahrali špeciálne živé vystúpenia a predstavia sa aj na odovzdávaní. Súčasťou jubilejného tridsiateho ročníka bude aj pohľad na uplynulé roky tohto najstaršieho českého hudobného ocenenia. Ceremoniál však bude patriť hlavne tohtoročným nominovaným. Okrem Lenky Dusilovej, Jaromíra Nohavicu a 7krát3 s Rytmusom vystúpia aj Tata Bojs, Monkey Business, Aneta Langerová a Robert Křesťan & Druhá tráva. Slávnostný večer bude moderovať Ewa Farna. „Pre každé z deviatich hudobných vystúpení vzniká unikátna výtvarná výprava, ktorá reflektuje súčasné trendy v audiovizuálnej tvorbe. V rámci naživo odohraných videoklipov sme sa rozhodli maximálne využiť potenciál scény, svetelnej a kamerovej techniky. Sme radi, že môžeme výnimočnú tvorbu nominovaných podporiť vizuálnou šou, ktorú pripravujeme každému z nich na mieru," približuje Matyáš Vorda, ktorý stojí za kreatívou a vizuálnou podobou Cien Anděl.

Galéria k článku

Výnimočnosťou tohtoročného odovzdávania sú aj v histórii domácich hudobných cien netradičné prípravy jubilejného ročníka. Kvôli množstvu nominovaných interpretov a kvalitnej hudby, ktorá na českej scéne v minulom roku vznikla, sa usporiadatelia rozhodli venovať priestor umelcom aj mimo televízny program. Vytvorili na to sériu unikátnych živých vystúpení nominovaných z rôznych "andělských" kategórií. Záznamy live sessions zo štúdia v špeciálnej kocke sa postupne objavujú na Facebooku a Instagrame Cien Anděl. Dopĺňajú ich rozhovory, ktoré jednotlivých umelcov aj bližšie predstavujú. „Radi by sme tohtoročným ročníkom nadviazali na srdečné prijatie netradičnej podoby odovzdávania Andělov v minulom roku, ktorej sa kvôli stále platným hygienickým opatreniam asi nevyhneme ani tento rok. Aj keď nám minuloročné skúsenosti a pozitívne ohlasy ukázali, akým smerom by sme sa mohli uberať, rozhodli sme sa nestáť na mieste a pripraviť nový, originálny a atraktívny program," povedala producentka Cien Anděl Lucie Hájková z usporiadateľskej agentúry Luff Production.

Tento rok hudobní akademici v Cenách Anděl rozhodovali o víťazoch v štrnástich kategóriách a aj o novom laureátovi Siene slávy. Štyri nominácie od nich získala Lenka Dusilová za svoj piaty sólový album Řeka. Tri nominácie majú Tata Bojs za album Jedna nula a Jaromír Nohavica za album Máma mi na krk dala klíč. Dve nominácie získali mladá pesničkárka Amelie Siba a raperi Viktor Sheen a Yzomandias. V kategórii Slovenský album, ktorá sa na Cenách Anděl udeľuje druhýkrát sú nominovaní Katarína Knechtová za album Svety, Le Payaco za album Pohybliví v nehybnom a Richard Müller za album Hodina medzi psom a vlkom.  „V druhom kole hlasovalo 394 akademikov, výsledky teraz overuje notár," spresnila Petra Žikovská, riaditeľka Českej národnej skupiny Medzinárodnej federácie hudobného priemyslu (ČNS IFPI), ktorá ocenenie vyhlasuje.

 

Zdroj: RÁDIO KOŠICE