BBC odvysiela dokument o Kurtovi Cobainovi

Infomix

Film má byť spomienkou k 30. výročiu smrti frontmana skupiny Nirvana.

BBC odvysiela úplne nový, 60-minútový dokument k 30. výročiu smrti Kurta Cobaina.

Frontmanovi skupiny Nirvana, ktorý 5. apríla 1994 spáchal samovraždu, bude venovaný televízny i rozhlasový obsah BBC – vrátane sobotňajšieho večera s programami venovanými spevákovi. Dokument s názvom Moments That Shook Music: Kurt Cobain sa bude vysielať na BBC Two a iPlayer.

Podľa tlačovej správy bude dokument „vyrozprávaný výlučne prostredníctvom silných a vzácnych archívnych záberov“ a poskytne „drsný opis dní okolo tohto tragického momentu“, keď si Kurt Cobain vzal život.

Počas posledných rokov svojho života bojoval Cobain s drogovou závislosťou a depresiou. Po predávkovaní v Ríme v marci 1994 a následnej intervencii spáchal 8. apríla samovraždu vo svojom dome v Seattli. Mal 27 rokov.

Foto
Zosnulý líder skupiny Nirvana Kurt Cobain / Getty/Photo by Kevin Mazur/WireImage / nme.com

Kurt Cobain založil Nirvanu v roku 1987 s basgitaristom Kristom Novoselicom. V skupine sa vystriedalo viacero bubeníkov, až sa k nim v roku 1990 pridal Dave Grohl, čím vznikla klasická zostava tejto kultovej kapely.

Ich prelomový, druhý album Nevermind, vydaný v roku 1991, mal obrovský komerčný úspech a zabodoval aj u kritikov, kapele zabezpečil tri nominácie na Grammy. V roku 2013 sa album umiestnil na 11. mieste v rebríčku NME 500 Najlepších albumov všetkých čias.

V roku 2014 bola Nirvana uvedená do Rock'n'rollovej siene slávy a stále sú jednou z najpredávanejších rockových kapiel všetkých čias.