4 Tenori zažiarili v newyorskej Carnegie Hall

Infomix

Česko-slovenská vokálna skupina na jeseň vydá svoj tretí album.

Vokálna formácia 4 Tenori 23. mája úspešne debutovala na jednej z najprestížnejších scén sveta – v newyorskej Carnegie Hall. Koncert s názvom From Broadway To Hollywood si nenechali ujsť ani významní hostia z Českej republiky, Slovenska a USA.

„Standing ovation už počas koncertu, absolútny úspech. Američanov najviac prekvapila česká verzia Yesterday. Veľký aplauz vyvolali tiež Vltava a Bring Him Home z muzikálu Bedári. Ako prekvapenie vystúpil so 4 Tenormi 40-členný folklórny súbor z Kyjova, ktorý zaspieval piesne Kdybych byl z Moravy a Tancuj tancuj vykrúcaj. 4 Tenori vzdali taktiež poctu Mekymu Žbirkovi, a pri tej príležitosti privítali v hľadisku generálneho konzula Slovenska Milana Vrbovského. V publiku nechýbal ani riaditeľ Českého centra New York Miroslav Konvalina, riaditeľ Národního muzea Michal Lukeš, operná hviezda Eliška Weissová či spisovateľka Martina Formanová. Publikum odmenilo umelcov štyrmi standing ovation a 4 Tenori na záver roztancovali sálu prídavkom Lady Carneval,“ opísal atmosféru koncertu producent zoskupenia Janis Sidovský.

Foto
4 Tenori v Carnegie Hall / SUPRAPHON

Marian Vojtko, Pavel Vítek, Jan Kříž a Michael Bragagnolo sa stali prvými českými interpretmi z oblasti muzikálu, ktorí vystúpili v legendárnej Carnegie Hall. V sprievode Unique Quartet, Františka Krtičku a Zdeňka Blažka zaspievali výber zo svetových muzikálov Bedári, West Side Story, Fantóm opery či Jekyll & Hyde a dve české skladby Jdi za štěstím od Karla Svobodu a Vltavu Bedřicha Smetanu na počesť Roku českej hudby. Práve Bedřichovu Vltavu tento rok nahrali s Českým národným symfonickým orchestrom ako ochutnávku z pripravovaného tretieho albumu, ktorý plánujú nahrávať po návrate z USA a vydať na jeseň.

Pred návratom do Prahy ešte vystúpili 4 Tenori v piatok 24. mája na Business Fóre v Chicagu a od 15. júna pokračujú v domácom turné Vzlétnu jako Fénix, ktoré je na mnohých miestach vypredané. Počas letných prázdnin 4. júla odspievajú na hrade Karlštejn svoj 250. koncert v ich takmer sedemročnej spoločnej hudobnej kariére.

4 Tenori sú vokálne zoskupenie muzikálových sólistov, ktorí spievajú piesne rôznych žánrov ako muzikál, opera, pop či vianočné koledy. Stálymi členmi formácie sú držiteľ ceny Thálie, tenor Marian Vojtko; spevák a herec, barytenor Pavel Vítek; dvojnásobný držiteľ ceny Thálie, barytenor Jan Kříž a operný tenor Michal Bragagnolo. Formáciu zostavil producent Janis Sidovský v roku 2017. Odvtedy vydala dva albumy, ktoré získali zlaté a platinové platne vydavateľstva SUPRAPHON. 4 Tenori úspešne koncertujú v Česku i na Slovensku v sprievode sláčikového kvarteta alebo symfonického orchestra. Medzi ich najznámejšie piesne patria Už z hor zní zvon, Mně sílu dáš, To je ta chvíle a Krása, ktorú naspievali s Lucií Bílou.

Galéria k článku