Dnes by Amy Winehouse oslávila 35 rokov

Infomix

Dievča zo severnej časti Londýna, britská jazzová, soulová, R&B speváčka a skladateľka bola skutočnou hudobnou ikonou svojej generácie.

Foto
Amy mala šestnásť, keď začala spievať profesionálne / TASR

Amy Jade Winehouse sa narodila 14. septembra 1983 v Londýne do židovskej rodiny lekárničky a taxikára. Rodičia sa čoskoro rozviedli. Počúvala od detstva hudbu a rada spievala. Už ako desaťročná si s najlepšou kamarátkou zo školy založila amatérske rapové duo Sweet ‚n‘ Sour, podľa vtedajšieho vzoru Salt-n-Pepa. Budúca speváčka bola od detstva rebelkou a problémovým dieťaťom. V škole naschvál vyrušovala na hodinách a provokovala učiteľov.

Ako dospievala ťahalo ju to k hudbe čoraz viac. Hudobne ju ovplyvnili hviezdy ako Carole King, Prince či Madonna. Profesionálne sa začala venovať spevu od svojich 16-tich rokov, kedy podpísala svoju prvú zmluvu s hudobným vydavateľstvom. Už vtedy sa ako mladá skladateľka podpísala pod všetky texty určené na debutový album Frank, ktorý vyšiel v roku 2003. O tri roky neskôr vydala druhý album s názvom Back To Black, z ktorého zarezonovala skladba Rehab. Pozitívne ohlasy na album sa dostavili závratne rýchlo.

„Hovorila som, že so mnou budú problémy, vieš nie som veľmi dobrá", spievala Amy Winehousová v songu You Know I’m No Good. Tie slová sa stali jej životným mottom.

Extravagantná speváčka rada provokovala aj svojím zovňajškom. Šik drdoly s výrazným líčením, čierno-bielymi šatami a červenými doplnkami sa snúbili s ležérnosťou a štylizovanou zanedbanosťou. Jej telo zdobili tetovania a v ruke jej nechýbala cigareta. Pozornosť na seba pútala aj veľkými prsnými implantátmi, ktoré jej spôsobovali nemalé zdravotné problémy.

Kritika jej hlas porovnávala s americkou soulovou speváčkou čiernej pleti Macy Gray, na rozdiel od nej bola však spájaná aj so škandálmi a konfliktami so zákonom. V roku 2007 sa vydala za svojho priateľa Blaka Fielder-Civila. Závratná sláva, drogy a problémový manžel spôsobovali rýchly pád speváčkinej kariéry. Manželstvo dvojice trvalo iba krátko. Po sobáši ho sprevádzali početné búrlivé spory až do rozvodu o dva roky neskôr.

Na Grammy Awards 2008 získala Amy Winehousová ako hudobný nováčik 5 gramofónikov. Bohužiaľ sa na odovzdávanie cien nemohla dostaviť. Americké úrady jej nevydali vízum, kvôli problémom s prevážaním marihuany.
 

Foto
odičia zosnulej anglickej speváčky Amy Winehouse Mitch a Janis Winehouse pózujú pri jej novej soche počas slávnostného odhalenia v londýnskej štvrti Camden 14. septembra 2014 / TASR

Dôsledky užívania drog nenechali na seba dlho čakať. Vychudnutá a zničená Amy Winehousová sa dostala na kliniku, ktorá lieči drogové závislosti, kde ju poslala rodina aj s jej hudobným tímom. V sobotu 23. júla 2011 našiel v londýnskom dome mŕtvu speváčku bodyguard. Príčinou jej úmrtia bola konzumácia veľkého množstva alkoholu. Divadelnú hru o živote britskej speváčky Amy Winehousovej, vrátane jej problémov s alkoholom, drogami a manželom, uviedlo v januári 2013 pod názvom Amy Dánske kráľovské divadlo v Kodani.

Kniha s názvom Amy, moja dcéra sa dostala aj na pulty slovenských knižných obchodov v roku 2013. Autorom bol otec úspešnej dcéry Mitch Winehouse, ktorý sa v súčasnosti venuje práci pre Nadáciu Amy Winehouse.

Britskú soulovú a jazzovú interpretku si uctili v roku 2014. Jej sochou v životnej veľkosti slávnostne odhalili v milovanej štvrti Camden na severe Londýna. Na odhalenie bronzovej sochy, so živou červenou ružou vo vlasoch a s príveskom v tvare Dávidovej hviezdy, od umelca Scotta Eatona sa prišli pozrieť stovky speváčkiných obdivovateľov.

Dokumentárny film s názvom Amy v réžii Asifa Kapadia vstúpil do kín v roku 2015. Snímka zobrazuje speváčku ako obyčajné dievča s obrovským talentom ale aj ako obeť šoubiznisu manipulovanú manažérmi a prenasledovanú bulvárom. Hudba z filmu vyšla v októbri 2015 na soudtracku Amy.

V minulosti, ešte v roku 2007, poskytla Amy rozhovor pre britský denník The Guardian. Na otázku: Z čoho máte v živote najväčší strach? odpovedala: „Zomrieť stará, alebo sa nestretnúť s Tonym Bennettom."

So svojím idolom sa speváčka skutočne počas svojej kariéry stretla. Spoločný duet s Tonnym Bennettom naspievala v londýnskom štúdiu Abbey Road v marci 2011. Stalo sa tak len pár mesiacov pred jej smrťou. Znie to neuveriteľne, ale duet bol jej poslednou nahrávkou.

Videoklip Tonyho Bennetta Body and Soul, ktorý vznikol spolu s Amy Winehousovou sa v roku 2012 ocitol ako najlepší popový spevácky duet na zozname najdôležitejších kategórií 54. ročníka udeľovania amerických hudobných cien Grammy.

 

Zdroj: TASR