V košických lesoch začali s výrubom
20. 03. 2017
Starú bankovskú cestu čistia a drevo postupne odvážajú.

Lesy tohtoročnou zimou našťastie neutrpeli a kalamitné obdobie ich obišlo. V niektorých častiach prebieha výrub aj čistenie lesa, napríklad v lokalite Bankov. Riaditeľ mestských lesov, Tibor Roth, ale zdôrazňuje, že nejde o výrub Starej bankovskej cesty, ako bolo predčasom mylne prezentované.

„My si nedovolíme v Lesoparku urobiť nejaké drastické výruby, v okolí Starej bankovskej cesty sme vykonávali prebierkové zásahy s tým, že väčšia časť dreva gravituje práve na túto lesnú cestu. Kvôli Starej bankovskej ceste sme vyrúbali z hľadiska bezpečnosti možno 30 kubíkov drevnej hmoty," spresnil Roth.

Zvyšných 150 až 200 kubíkov rúbali v okolitých porastoch na ploche približne dvanásť hektárov, s tým, že drevo približovali na Starú bankovskú cestu. Takzvané prebierky lesníci robia pravidelne.

„Dôvodom toho výrubu je výchova mladých lesných porastov, čiže to sú takzvané prebierkové zásahy. V tomto prípade do 50 rokov, kde sa vlastne vyberajú netvárne stromy, samozrejme, v prvom rade poškodené, ale pomáha sa tým najkvalitnejším jedincom,“ uviedol Roth.

Momentálne Starú bankovskú cestu čistia a drevo postupne odvážajú. Mestským lesom v tejto súvislosti vypomáha aj OZ KOŠAKT. To ešte koncom minulého roku predstavilo Mestským lesom aj košickému magistrátu svoj projekt – zamestnať ľudí z marginalizovaných skupín a dať im prácu práve v podobe čistenia košických lesov.

„Vedeli by sme ich platiť z toho, že by sme dávali ľuďom odpadové drevo, ktoré vzniká ako sekundárny produkt. Od 15. marca máme zamestnaných prvých piatich ľudí. Ich úloha je čistiť lesy hlavne od popadaných či suchých stromov," vysvetlil predseda OZ KOŠAKT Ivan Kovalčík .

Prví oficiálni pracovníci zameraní na starostlivosť o lesy sú zamestnaní na hlavný pracovný pomer, predbežne na skúšobnú dobu do konca roka 2017. Všetci piati pochádzajú z košického Luníka IX.

Do konca marca združenie ukončí projekt, vďaka ktorému preniesli históriu Bankova a okolia na pätnásť tabúľ umiestnených v exteriéri. Nad hotelom Bankov plánujú tiež vybudovať historický altánok. Ak sa model zamestnancov zo sociálne slabých skupín osvedčí, OZ KOŠAKT by do budúcna chcelo ich rady rozšíriť.
 

DJ'S PARTY v Rádiu Košice.

Najväčšia párty týždňa vás čaká v Rádiu Košice.

Každý piatok po 22.00 pre vás naživo mixujeme tie najlepšie tanečné hity súčasnosti, ktoré vás správne naladia na blížiaci sa víkend. Stačí naladiť...
POTULKY MESTOM
To, čo o Košiciach viete, alebo ešte ani netušíte, Vám pútavou formou porozpráva každý piatok a sobotu o 10.30 Milan Kolcun.

Túlať sa môžete v jeho potulkách za každého počasia, a zaujímavou formou zistiť o vašom meste aj to, čo ste ani netušili...
FOTOGALÉRIA
Rádio Košice pre svojich poslucháčov pripravuje rôzne podujatia. Ak ste niektoré z nich premeškali, nezúfajte...

Nahliadnite do našej fotogalérie a priblížte si ich atmosféru aspoň takto. Na tých ďalších Vás už čakáme osobne :)