Ministerstvo zdravotníctva diskutovalo s košickými lekármi
20. 03. 2017
Hlavnými témami boli doplnkové ordinačné hodiny a lekárska pohotovostná služba.

Besedou s lekármi na košickom magistráte mal rezort zdravotníctva ukončiť sériu debát absolvovanú po celom Slovensku. V zasadačke sa uplynulý piatok zišli desiatky košických lekárov a na pár minút sa ukázal aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker. S lekármi si však nakoniec nepodebatoval. Stretnutie zrušil kvôli neodkladným povinnostiam a s lekármi tak nakoniec diskutovala štátna tajomníčka.

Na pretrase boli dva hlavné body. Témou číslo jeden boli doplnkové ordinačné hodiny. Ministerstvo chcelo striktne oddeliť časové pásmo, počas ktorého sa poskytuje zdravotná starostlivosť na základe verejného zdravotného poistenia.

„Napríklad u všeobecných praktických lekárov žiadame, aby minimálne 30 hodín týždenne boli dostupné ambulancie pre poistencov alebo pre pacientov, ktorí sú poistencami zdravotných poisťovní, a tu im bola poskytovaná zdravotná starostlivosť na základe verejného zdravotného poistenia bezplatne,“ informoval minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Zároveň chce rezort doplnkovými ordinačnými hodinami lekárom umožniť na dobrovoľnej báze ordinovať napríklad aj v popoludňajších hodinách – za poplatok. Lekári s navrhovanými zmenami nesúhlasia.

„Som všeobecný lekár a ja si objednávam pacientov v ambulancii. Keď o druhej skončím ordinačné hodiny, som taká unavená, že o toto asi nebudem mať záujem,“ uviedla prezidentka Regionálnej lekárskej komory Valéria Vasiľová.

Témou číslo dva bola otázka lekárskej pohotovostnej služby. V tomto prípade lekárom prekážali slabo platené služby, ktoré na pohotovosti museli stráviť. Niekde to vraj vychádzalo len 2,50 eur/hodinu.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker ale hovorí, že zmeny by mali pomôcť v prvom rade pacientom.

„Musíme zvážiť, čo je verejný záujem, ako zabezpečiť dostupnú verejnú starostlivosť, či už v tej pohotovostnej, ambulantnej alebo v ústavnej ambulantnej starostlivosti. To znamená urgenty v nemocniciach, ktoré by takisto mali pracovať nepretržite. Ak budeme hovoriť o ambulantnej pohotovostnej službe alebo LSPP, tak aj tie v zmysle zákona majú plniť úlohu primárneho kontaktu, kde dôjde k náhlej zmene zdravotného stavu, ale nie je to ohrozujúci stav života,“ vysvetlil a dodal, že uplynulým piatkom sa síce skončila séria debát s lekármi, no rokovania budú aj naďalej pokračovať.
 

DJ'S PARTY v Rádiu Košice.

Najväčšia párty týždňa vás čaká v Rádiu Košice.

Každý piatok po 22.00 pre vás naživo mixujeme tie najlepšie tanečné hity súčasnosti, ktoré vás správne naladia na blížiaci sa víkend. Stačí naladiť...
POTULKY MESTOM
To, čo o Košiciach viete, alebo ešte ani netušíte, Vám pútavou formou porozpráva každý piatok a sobotu o 10.30 Milan Kolcun.

Túlať sa môžete v jeho potulkách za každého počasia, a zaujímavou formou zistiť o vašom meste aj to, čo ste ani netušili...
FOTOGALÉRIA
Rádio Košice pre svojich poslucháčov pripravuje rôzne podujatia. Ak ste niektoré z nich premeškali, nezúfajte...

Nahliadnite do našej fotogalérie a priblížte si ich atmosféru aspoň takto. Na tých ďalších Vás už čakáme osobne :)